aktuality  |  kontakty  |  dokumenty  |  školská rada  |  rada rodičů  |  družinka  |  časopis  |  předměty  |  sport  |  jídelna  
         

  Přijatí žáci do 1. ročníku

Seznam žáků, kteří jsou přijati do prvního ročníku najdete ZDE  Masopustní pátekMohlo by se zdát, že jsme si v Základní škole v Krčíně spletli den. Že období Masopustu, období hodování a veselí, začíná po svátku Tří králů a končí Popeleční středou, kdy nastává období čtyřicetidenního půstu do Velikonoc, asi mnozí vědí. Toto období vrcholí Tučným čtvrtkem a hlavně masopustním úterým, kdy se vydává do ulic průvod masek. Ale protože letos masopustní úterý vyšlo na 9. února, kdy v krčínské škole byste těžko hledali školáka, protože každý užíval jarní prázdniny, tak se dětský parlament rozhodl uspořádat si vlastní masopustní pátek. A tak do lavic zasedli strašidla, kuchaři, čerti, králové a řada dalších masek. Někteří si vyrobili masky společně při hodinách výtvarné výchovy, někteří si je donesli z domu. O velké přestávce prošel celou budovou školy za doprovodu hudby ze školního rozhlasu masopustní průvod a nesmělo chybět ani společné fotografování před školou. A kdo by si myslel, že v takový den se snad ani nedá učit, je na omylu. Všechny masky byly disciplinované a při vyučovacích hodinách odložily doplňky, které by bránily plnit školní povinnosti. Na začátku byl nápad oživit běžné vyučování a to se podařilo. Spokojenost byla myslím na všech stranách.

Romana Minaříková, ZŠ Krčín  Vychází 4. číslo Krčíňovin!

Vychází nové číslo školního časopisu Krčíňoviny!Najdete ho ve třídách, ve vestibulu na nástěnce školy, v knihovně a na stránkách školy.

Do časopisů můžete nahlédnout ZDE

  Historický úspěch krčínského florbalu na turnaji Think Blue Cup.Po vítězství v listopadovém okresním kole se ve středu 13. ledna družstvo naší školy zúčastnilo krajského kola florbalového turnaje Think Blue Cup, kde se utkalo s nejlepšími družstvy jednotlivých okresů Královéhradeckého kraje. Postupně se nám podařilo předčit soupeře z Trutnova, Dobrušky, Hradce Králové, Rychnova nad Kněžnou a v dramatickém finále i domácí družstvo Předměřic nad Labem. Tímto postupujeme mezi 16 nejlepších v republice. O postup do republikového finále budeme bojovat 18. března v Olomouci s vítězi kraje Pardubického, Olomouckého, Moravskoslezského, Jihomoravského, Zlínského a kraje Vysočina.
O tento historický úspěch naší školy se zasloužili: Tomáš Řezníček, Michal Praus, Denis Franc, Lukáš Knap, Ondřej Zámečník, Eliška Mazáčová, Krištof Kubišta, Mikuláš Kubišta a Robin Štěpnička.

  MIA parlament zasedal v krčínské škole7. ledna se uskutečnilo 3. jednání MIA parlamentu, dětského parlamentu Nové Město nad Metují, u nás v krčínské škole a členové našeho školního parlamentu se zúčastnili jednání jako hosté. Poté si oba parlamenty role vyměnily a za jednací stůl zasedl náš parlament a MIA parlament se stal přihlížejícím hostem. Oba parlamenty tedy nechaly nahlédnout pod svoje pokličky a nasbíraly tak jistě cenné zkušenosti. Naše hosty jsme o přestávce mezi jednáními pozvali na prohlídku školy. Další jednání MIA parlamentu budou probíhat na dalších novoměstských školách.

  Vychází 3. číslo Krčíňovin!

Vychází nové číslo školního časopisu Krčíňoviny!Najdete ho ve třídách, ve vestibulu na nástěnce školy, v knihovně a na stránkách školy.

Do časopisů můžete nahlédnout ZDE

  Vánoční laděníV neděli 6. prosince 2015 prostoupila celé Husovo náměstí vánoční nálada. Pěvecký sbor 1. stupně při ZŠ a MŠ Krčín spolu s dramatickým kroužkem ŠD vystoupily s vánočním programem pod názvem Vánoční ladění při zapálení druhé svíčky na adventním věnci. Milým překvapením byla návštěva Mikuláše s čerty, kteří rozzářili oči všech dětí dárečkem za básničku či písničku. Děti z krčínské školy také rozdávaly radost babičkám a dědečkům v Domově důchodců v Náchodě a v novoměstské Oáze. Vystoupení provázela milá sváteční atmosféra a sálem zněl i společný zpěv lidových koled v doprovodu flétniček. Na závěr děti potěšily posluchače malými dárečky, které samy vyrobily a které se tak staly příjemnou vzpomínkou na vánoční setkání. Koledy malých zpěváků zněly i na již tradiční výstavě Vánoce s květinou. Poprvé to ale vystoupili při rozsvěcování vánočního stromu u staré školy v Krčíně. Věřím, že tohle vánoční ladění přispěje ke vzniku nové krčínské tradice v adventním čase.

Mgr. Jana Vitverová, ředitelka ZŠ Krčín  Adventní zpíváni Terénních berušekJiž po třetí Terénní berušky společně se smyčcovým orchestrem Archi con brio zpívaly na Adventním benefičním koncertu, pořádaném rodinou Bartoň – Dobenín a Správou zámku Nové Město nad Metují. Výtěžek letos putoval Hospici Anežky České v Červeném Kostelci. Zpříjemněním večera byly napečené jablečné koláčky, usušené křížaly a vyrobená přáníčka, které připravili žáci naší školy. Výši příspěvku dosáhla téměř k 15 800,- Kč. Věříme, že koncert měl u návštěvníků, kterých bylo přes 200, úspěch.
Nebyl to ale koncert jediný. Další proběhl v Bohuslavicích a vánoční zpívání Terénních berušek je připraveno také v rámci výstavy Vánoce s květinou na novoměstském zámku a poslední koncert proběhne v kostele ve Velkém Třebešově.  Vychází 2. číslo Krčíňovin!

Vychází nové číslo školního časopisu Krčíňoviny!Najdete ho ve třídách, ve vestibulu na nástěnce školy, v knihovně a na stránkách školy.

Do časopisů můžete nahlédnout ZDE

  Páťáci v PrazeDne 12.11. 2015 se žáci 5.třídy vypravili do Prahy. Navštívili známá místa a viděli plno krásných památek. Svou cestu po Praze začali na Pražském hradě, prohlédli si chrám sv. Víta, Vladislavský sál, viděli kopie korunovačních klenotů, věž Daliborku, prošli Zlatou uličkou. Z hradu pokračovali přes Malostranské náměstí a Karlův most na Staroměstské náměstí. Tam se setkali s opravdovým životem velkoměsta – všude turisté, cizinci, prodejci upomínkových předmětů… Když apoštolové na orloji prošli svou cestu, pokračovala celá výprava přes Václavské náměstí do Národního divadla. Zde si s panem průvodcem děti prohlédly tuto nádhernou stavbu od sklepa až k nejvyššímu balkónu. Návštěva Prahy se všem moc líbila, děti si odnesly mnoho nových poznatků.

  Návštěva z HildenuDne 5.11. nás navštívili děti z Hildenu. Přijeli v neděli a odjeli ve čtvrtek. Celé pondělí strávili s námi se školním parlamentem. Dopoledne jsme byli u nás ve škole a rozdělili jsme se do dvou skupin a navzájem se poznávali a seznamovali. Na oběd jsme šli do školní jídelny. Protože bylo hezky tak jsme šli po obědě na školní zahradu. Odpoledne jsme šli na náměstí kde jsme se rozdělili do trojic a hráli hru ve které jsme jim ukázali náměstí. Večer jsme šli na večeři do hotelu Rajská zahrada protože tam byli ubytovaní. A po večeři jsme měli noční prohlídku zámku. Ve středu byl v hotelu Rajská zahrada rozlučkový večírek kde jsme se rozloučili.

  Výlet do pevnosti TerezínDne 10. 11. 2015 se konala exkurze devátých tříd do pevnosti Terezín. Exkurze byla součástí výuky dějepisu v těchto ročnících.

Již při příjezdu do terezínského opevnění na nás dýchla smutná atmosféra. Nejdříve jsme navštívili muzeum Ghetta, kde jsme se dověděli spoustu nových informací. Poté jsme navštívili bývalá kasárna. Tam jsme zhlédli výstavu výtvarných, hudebních, dramatických i literárních děl židů, kteří v Ghettu žili. Odtud jsme zamířili k Malé pevnosti. Ta byla postavena za Josefa II. a pojmenována byla na počest jeho matky Marie Terezie – Terezín. Po koncentračním táboře jsme se pohybovali s průvodkyní. Shlédli jsme spousty fotografií i obrázků uvězněných dětí, různé dokumenty a věci, které nám přiblížily osudy lidí, kteří si tímto peklem prošli. Nakoukli jsme do cel, ve kterých byli vězněni nejen židé. V některých celách bylo až 60 židů. Na naší cestě bylo poslední zastávkou krematorium, kde se pálili židé. Součástí byla i pitevní místnost. Vedle krematoria je židovský hřbitov. Za druhé světové války z Terezína byly deportovány transporty židů do Osvětimi.

Exkurze byla zajímavá, poučná. Uvědomili jsme si, jak těžký život byl za války.

žáci Základní školy a mateřské školy Krčín  Víkendové soustředění Terénních berušek 6. – 7.11.2015Vánoční vystoupení se kvapem blíží. Na Berušky jich letos čeká zrovna šest. Proto bylo nutné vše pořádně procvičit. Soustředění je k tomu ideální příležitostí.
Program se nesl v tradičním duchu. Dělené zkoušky, společná zkouška i výborná večere v restauraci U Truněčků. Velkou pomocnicí sboru je paní učitelka Hanušová, která se žáky tvořila krásná vánoční překvapení.
Celkové dojmy jsou opět jen a jen kladné. Jak by také ne. Udělalo se kus práce, která byla večer umocněna tradiční noční hrou v režii našich deváťáků.
Nezbývá než Vás všechny srdečně pozvat na naše koncerty. A kde nás letos najdete?

29.11     14:00     Oáza - výstava betlémů
3.12     17:00     Vánoční vystoupení v Bohuslavicích – evangelický kostel
4.12     17:00     Benefiční koncert – zámek v N.M.n.M.
10.12     16:00     Vánoce s květinou – výstava na zámku
15.12     16:00     Adventní program –Staroměstské náměstí v Praze
17.12     17:00     Vánoční vystoupení – Velký Třebešov - kostel

Foto z akce naleznete ZDE  Vychází 1. číslo Krčíňovin!

Vychází nové číslo školního časopisu Krčíňoviny!Najdete ho ve třídách, ve vestibulu na nástěnce školy, v knihovně a na stránkách školy.

Do časopisů můžete nahlédnout ZDE

  Návštěva městské knihovny22. 10. jsme přijali pozvání Městské knihovny na besedu se spisovatelem Janem Opatřilem, autorem knih o kapříku Metlíkovi. Beseda byla poučná, ale zároveň i zábavná. Více můžete vidět ve fotogalerii.

Foto z akce naleznete ZDE

Za 2. A – Ivana Hanušová  Textilní řemesla19. října se druháčci zúčastnili interaktivního programu Textilní řemesla, který pořádalo Muzeum Boženy Němcové v České Skalici. Celý program byl motivovaný pohádkou Zdeňka Milera Krtek a kalhotky. Děti si vyzkoušely textilní řemesla potřebná k výrobě látky: odsemeňovaly na drhlenu, lámaly na trdlici, česaly na vochlu a zjistily co je pazdeří. Potom předly na kolovratu, tkaly na stavu, tiskly na látku, vyzkoušely šití na šlapacím stroji a praní na valše. Ve škole potom zapisovaly, na co všechno by se jim kalhoty s kapsami hodily a provedly výtvarný návrh na vlastní oděv.

Foto z akce naleznete ZDE

  PROGRAM PRO ŠKOLY POKOS16. září 2015 proběhl na naší škole program pro žáky 2. stupně POKOS. Cílem tohoto programu bylo přiblížit žákům pojmy, které souvisí s obranou státu a Armádou České republiky, historií a tradicemi či řešením krizových situací vojenského i nevojenského charakteru.

  Přespolní běh - druhá místa a postup do krajeVe čtvrtek 24.9. 2015 se v Polici nad Metují konalo okresní kolo v přespolním běhu. Naši mladší chlapci i mladší dívky se umístili na postupovém 2. místě a budou tak moci reprezentovat školu v krajském kole 9. října v Nové Pace.
Starší chlapci si vyzkoušeli náročnější trasu měřící 3 km a viděli, že konkurence je veliká a není snadné obstát mezi trénovanými běžci.

  Školní parlament na návštěvě v Poslanecké sněmovněŠkolní parlament na návštěvě v Poslanecké sněmovně ČR Školní parlament se vydal v pátek 25. září do Prahy zjistit, jak to chodí v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Nahlédnout do jednací síně Poslanecké sněmovny, ale i do zákulisí bylo jistě pro mnohé nové a poučné. Dalším místem byla zastávka na Pražském hradě. Zde žáci navštívili starý hradní palác a katedrálu svatého Víta. Poutavý výklad paní průvodkyně jistě zanechal ve všech alespoň střípky informací, které si odnesli domů. Exkurze mohla proběhnout díky finanční podpoře města Nové Město nad Metují.

Foto z akce naleznete ZDE

  Terénní berušky zpestřily program na Mistrovství ČR v jízdě spřeženíV neděli 20. 9. se konalo v Bolehošti - Lipinách Mistrovství ČR v jízdě spřežení. Program tentokrát obohatily svým zpěvem Terénní berušky. Podpořit je přišli i bývalí členové sboru a zpívalo jim to opravdu nádherně. Milovníci koní se ukázali i jako příznivci zpívání a odměnili berušky potleskem. Poděkování za tento nevšední zážitek patří pořadatelům a především paní Janě Kosařové.

Foto z akce naleznete ZDE

  Adaptační pobyty 6. ročníkůŠesté ročníky mají za sebou adaptační pobyt, jehož cílem je nejen se v novém kolektivu lépe poznat, ale zároveň se naučit komunikovat a spolupracovat. Tři dny plné aktivit mnohé odhalily, mnohému naučily a věříme, že nastartovaly dobře fungující třídní kolektivy šesťáků.

Foto z akce naleznete ZDE  Rozvrhy pro školní rok 2015/16

V sekci rozvrhy byly doplněny nové rozvrhy pro školní rok 2015/16

  Zahájení školního roku

Školní rok bude zahájen v 7:55 v kmenových třídách.

Ve středu 2.9. bude vyučování po uvodních třídnických hodinách pokračovat dle rozvrhu.

  20 let Terénních berušekU příležitosti dvacátého výročí založení pěveckého sboru Terénní berušky je v prostorách sklepení Spolkového domu na Husově náměstí uspořádána výstava fotografií. Všichni jste srdečně zváni. Výstava je pro vás připravena každý den kromě pondělí od 9,00 do 17,00 hod. a to do konce září.

  Šesťáci pro prvňáky24.6. se šesťáci sešli ve škole, aby připravili sportovní program pro prvňáky. Odpoledne začalo lezením na skalách v HISu, opékáním a hraním her. Po návratu začala příprava sportovního dne a po chutné večeři byly na programu další hry, včetně noční.
Druhý den ráno se šesťáci ujali prvňáků a provedli je po stanovištích. Tam plnili různé úkoly – např. slalom, cvičení s obručemi, orientační běh … Museli dešifrovat zprávu, ze které vyplynulo, že je čeká sladká odměna v podobě zmrzliny. Na závěr se ze zámecké věže rozhlédli po kraji a pak se všichni unaveni, ale šťastni vrátili zpět do školy.

Foto z akce naleznete ZDE

Ivana Hanušová, Soňa Paarová  Pozvánka na akademii 9. tříd  Knihovna 2.ADnes půjdeme do knihovny. Přivítají nás paní Kateřina a Eva.
Čeká nás čtení a pěkné překvapení.
Vrátíme se až na oběd.
Už se všichni moc těšíme.


Znění ranního středečního diktátu ve 2.A, které se do posledního slova opravdu vyplnilo! Zaznělo, přečetlo, napsalo, vidělo a zažilo se i mhohé další.

Rádi bychom opět poděkovali pracovníkům knihovny za milý, osobitý a profesionální přístup. Tentokrát především paní Katce Smrcové, které jsme s poděkováním udělili „jedničku několikrát podtrženou“.

Foto z akce naleznete ZDE

Druháčci a paní učitelka Katka Hejzlarová  Terénní berušky - video a fotografie z akceVážení příznivci pěveckého sboru Terénní berušky, zde je pro vás připravena malá ukázka, jak se 22. května 2015 rozzářila novoměstská sokolovna. Terénní berušky slavily dvacáté narozeniny.

Video naleznete ZDE

Foto z akce naleznete ZDE  Vychází 8. číslo Krčíňovin!

Vychází nové číslo školního časopisu Krčíňoviny!Najdete ho ve třídách, ve vestibulu na nástěnce školy, v knihovně a na stránkách školy.

Do časopisů můžete nahlédnout ZDE

  NA ZAHRADĚ BYLO ŽIVOHudba a pohyb spojil všechny návštěvníky Zahradních radovánek na naší školní zahradě. Program byl pestrý, a proto si každý zde našel to své a odpoledne si náležitě užil. Odpoledne určení především dětem k jejich svátku odstartovalo vystoupení pěveckých sborů, zobcových fléten, aerobikového kroužku a dětí z mateřské školy. Členové parlamentu přítomné roztančili a zahájili tak druhou polovinu odpoledne, která byla určena především hudebním a pohybovým disciplínám na stanovištích. Ale na naši zahradu se vešlo mnohem víc: malování na obličej, tržnice nabízející výrobky žáků, k občerstvení lákaly buchtodary našich maminek, nebo vůně opékaných párků. Chvíle u ohně zpříjemňovaly písničky s kytarou. K tomu všemu se přidalo krásné slunečné počasí a kdo přišel, nelitoval.

  Terénní berušky slavily narozeninyV pátek se skolovna v Novém Městě nad Metují proměnila v místo, kde se sešlo na 350 berušek a jejich příznivců. Pěvecký sbor Terénní berušky ze ZŠ Krčín slavil totiž už 20. narozeniny. A oslava byla opravdu veliká. Výstava fotografií mapující 20 let činnosti sboru doplněná výtvarnými pracemi žáků školy, kroniky sboru a videoprojekce představily sbor od jeho počátků až do současnosti. A především zde zněl zpěv. V úvodu vystoupil host, pěvecký sbor Kácov, a poté již oslavenec, sbor Terénní berušky. Oba sbory zazpívaly i společně a na závěr se k Terénním beruškám přidaly i bývalé členky a členové. Ale především to byl sraz. Sraz berušek současných a bývalých, jejich přátel, příznivců a dalších hostů. Proto se hlavně vzpomínalo, povídalo, prohlíželo fotografie, setkávalo. Hudební kulisu obstarala skupina Maracas a občerstvení, které také nesmí na žádné oslavě chybět, ZŠ a SŠ Nové Město nad Metují. Přejeme Terénním beruškám, ať se jim v 3. desítce, do které právě vstupují, daří stejně dobře jako doposud.

  Krčíňoviny se staly Školním časopisem roku 2015 v Královéhradeckém krajiV redakci Pardubického deníku byly 15. května vyhlášeny výsledky krajských kol soutěže Školní časopis roku 2015 Pardubického a Královéhradeckého kraje. 1. místo v kategorii 1. a 2. stupeň si odnášely redaktorky Krčíňovin ze ZŠ Krčín. Nejlepší dva časopisy v každé kategorii postupují do celostátního kola, které bude vyhodnoceno v závěru roku. Toto ocenění je odměnou za práci celé redakce, ale i novým impulsem v jejím pokračování. Doufáme především, že s naší prací jsou spokojeni hlavně naši čtenáři a zůstanou nám věrní i nadále.

  Vychází 7. číslo Krčíňovin!

Vychází nové číslo školního časopisu Krčíňoviny!Najdete ho ve třídách, ve vestibulu na nástěnce školy, v knihovně a na stránkách školy.

Do časopisů můžete nahlédnout ZDE

  Pasování na čtenáře20. 5. 2015 byli mezi čtenáře v Městské knihovně slavnostně přivítáni naši prvňáčci. Více se můžete podívat ve fotogalerii.

Ivana Hanušová  Výlet 1.ADevatenáctého května se prvňáčci vydali do Josefova, tam si formou hry vyzkoušeli, jak fungoval život vojáků v pevnosti. Potom pokračovali do Železničního muzea v Jaroměři, kde si prohlédli historické lokomotivy a nádraží. Výlet se všem moc líbil.

Ivana Hanušová  ZŠ Krčín v LondýněVe dnech 12.-16.5. navštívili žáci naší školy hlavní město Velké Británie – Londýn. Počasí nám přálo, navštívili jsme: London Eye, Windsor Castle, St. Jame‘s Park, Big Ben, a mnoho dalších. Vyzkoušeli jsme si cestu metrem. Večery jsme trávili v anglických rodinách, kde si žáci měli příležitost vyzkoušet svou angličtinu. Navštívili jsme také Gordon‘s school, se kterou bychom rádi navázali partnerství a uskutečnili společný projekt v rámci Erasmus +. Všichni jsme si výlet užili a odvezli si spoustu krásných zážitků. Za tým učitelů Pavla Halásková  Poděkování pro školní klub  Svačinka do bříška … pomoc do AfrikyV loňském roce to byly muffiny, které pomáhaly, a protože to byla akce úspěšná, 9. B krčínské školy se letos rozhodla akci zopakovat, využít získané zkušenosti a svačinkovou nabídku rozšířit. A tak ve čtvrtek 30. dubna 2015 byli všichni ve škole připraveni svačit na pomoc Africe. Jen vzhledem k aktuálním událostem ve světě neputoval výdělek nakonec do Afriky, ale do Nepálu, na pomoc lidem postiženým zemětřesením.  Klubíčka a Veverčáci v Tongu23.dubna si děti ze školního klubu užily spoustu zábavy a legrace v zábavním parku TONGO v Hradci Králové.

  Vychází 6. číslo Krčíňovin!

Vychází nové číslo školního časopisu Krčíňoviny!Najdete ho ve třídách, ve vestibulu na nástěnce školy, v knihovně a na stránkách školy.

Do časopisů můžete nahlédnout ZDE

Příloha časopisu ZDE  Berušky opět v PrazeJestliže jste v době velikonoční zavítali v Praze na Staroměstské náměstí, konaly se zde tradiční velikonoční trhy. Návštěvníci se dočkali i doprovodného programu, který probíhal na vyzdobeném podiu. Program všem oznamoval: čtvrtek 9. 4. v 16 hodin Terénní berušky – Berušky opět v Praze. Jistě není třeba pěvecký sbor naší školy představovat. Berušky znovu zavítaly do Prahy s připraveným programem. Počasí bylo nádherné, posluchačů se zastavilo opravdu hodně a příjemný pocit ze zdařilého vystoupení hřál cestou k autobusu opravdu každého. Zážitky si berušky odnášely i z návštěvy Národního divadla, kde prohlídka této nádherné budovy byla umocněná velmi vstřícným a zajímavým výkladem.  Atletické pomůcky pro ZŠ Krčín - NestléDne 21. března se zúčastnili zástupci školy dne projektu "Atletika pro děti do škol". V rámci tohoto projektu škola obdržela sadu atletických pomůcek. Za školu se projektu zúčastnily pí. uč. Paarová a pí. uč. Hanušová.

Článek si můžete přečíst ZDE

  Život nevidomých24. března proběhla ve školním klubu beseda s nevidomou paní Kateřinou Dvořákovou. Paní Dvořáková dětem vyprávěla zajímavé zážitky a postřehy ze života. Přinesla ukázat některé pomůcky pro nevidomé, které si děti mohly samy vyzkoušet. Děti se dozvěděly, jak pomoci nevidomému při přecházení ulice a zodpověděla spoustu všetečných otázek. Beseda měla velký úspěch, paní Dvořákové moc děkujeme a už teď se těšíme na další návštěvu.

  Turnaj ve hře UBONGOV úterý 24. března se děti ze školního klubu zúčastnily turnaje ve hře UBONGO, který pořádal ŠK ZŠ Komenského. Děti si vedly výborně. V kategorii 3.-5. ročník se 5 žáků z naší školy umístilo do 10. místa. Z toho nejlepší byli: na 1. místě Tomáš Jakl a na 2. místě Vendula Voborníková, oba ze 4.A. Dětem blahopřejeme a paním vychovatelkám ze ZŠ Komenského děkujeme.

  Pedagogické dny na Univerzitě Hradec KrálovéDne 25. 3. 2015 pěvecký sbor Terénní berušky vystoupil na slavnostním ceremoniálu v rámci Pedagogických dnů, které pořádala Pedagogická fakulta Univerzity Hradec Králové. V aule plné akademiků z celé republiky Univerzita HK udělovala Čestný doktorát panu Zdeňku Svěrákovi za zásluhy o rozvoj jazykové kultury v české společnosti. Slavnost byla zahájena naší státní hymnou. Tato čestná funkce připadla na pěvecký sbor Terénní berušky. Kromě této cti se zde naše škola prezentovala na semináři, který připravila na téma Spolupráce školy s rodiči a veřejností.  První jarní den

Přivítali jsme první jarní den. Na prvním stupni se třídy inspirovaly světem zvířat, druhý stupeň jaro přivítal ve sportovním.

Pátek 20. 3. byl nabytý událostmi. Nemohli jsme si nechat ujít zatmění slunce.  Vychází 5. číslo Krčíňovin!

Vychází nové číslo školního časopisu Krčíňoviny!Najdete ho ve třídách, ve vestibulu na nástěnce školy, v knihovně a na stránkách školy.

Do časopisů můžete nahlédnout ZDE  Návštěva knihovny6. března se naši prvňáčci zúčastnili besedy v knihovně. Program byl pěkný, zajímavý a dětem se moc líbil. Už teď se těší na příští setkání.

Ivana Hanušová  Návštěva MŠ v 1.A20. 2. přivítali prvňáčci ve své třídě budoucí školáčky. Ukázali jim, jak už umí pěkně číst, ale také pro malé návštěvníky připravili školní úkoly. Všichni všechno splnili na jedničku a domů si odnášeli sladkou odměnu.

Ivana Hanušová  Anglicky nejen na hodinách angličtinyAnglicky v hodinách českého jazyka? Proč ne? Na naší škole je to možné. Na naší škole se podílí na výuce anglického jazyka rodilý mluvčí – Mark Tibbles. Samozřejmostí jsou konverzační hodiny a to ve všech třídách, kde se angličtina vyučuje. Ale potkat se s ním můžete třeba při hodině českého jazyka. V 8. ročníku to bylo setkání s Williamem Shakespearem. Seznámení s životem, srovnání angličtiny 16. století a dnešní, připomenutí divadelních her, četba veršů, porovnání angličtiny a českého překladu, práce s pracovním listem. A to vše v angličtině. A příště? ... Může to být klidně hodina vlastivědy na 1. stupni… :-)

Více fotografií můžete vidět ve fotogalerii.

  Ukončení vzdělávání v rámci FIEVe středu 18. února proběhlo slavnostní zakončení projektu náchodské Pedagogicko-psychologické poradny, ve kterém se účastníci vzdělávali v metodě Feuersteinova instrumentálního obohacování (FIE). Z naší školy získalo mezinárodní certifikát sedm pedagogických pracovníků, kteří již prvky této metody zařazují ve svých vyučovacích hodinách, v mateřské škole především v práci s předškoláky. Ve 3. a 4. třídě byla již zařazena hodina zaměřená přímo na práci s instrumenty FIE.  Přijatí žáci do 1. ročníku

Seznam žáků, kteří jsou přijati do prvního ročníku najdete ZDE  Vychází 4. číslo Krčíňovin!

Vychází nové číslo školního časopisu Krčíňoviny!Najdete ho ve třídách, ve vestibulu na nástěnce školy, v knihovně a na stránkách školy.

Do časopisů můžete nahlédnout ZDE  Výtvarná výchova 7. třídyV rámci hodin výtvarné výchovy proběhla výroba masek na "masopustní rej".

  Exkurze Planetárium Hradec Králové10. 2. 2015 jela 5. třída na exkurzi do hvězdárny a nového 3D planetária v Hradci Králové.

  Pozdrav z lyžařského kurzu 7.AZdravíme všechny ve škole v Krčíně.
Dnes jsme vyrazili na celodenní výlet ne běžky. Je krásné počasí, stopa upravena, nálada výborná. Fotka zachycuje místo, které mnozí z vás jistě dobře poznáte. Zítra, ve čtvrtek, nás čeká naposledy sjezdovka a v pátek hurá domů.
Těšíme se opět na Vás.

Žáci ze 7.A.  Pozdrav z lyžařského kurzu 7.B7.B zdraví všechny ze školy v Krčíně. Máme se tu krásně, počasí nám přeje. Každý den trénujeme v družstvech sjezdové lyžování nebo snowboard. V úterý, za slunného počasí jsme také poprvé vyzkoušeli běžky.
Pokaždé, když se vracíme na chalupu, tak se každý z nás těší na dobré jídlo.
Jinými slovy, 7.A se má určitě na co těšit.
Jako malou ochutnávku posíláme pár fotografií.Ahoj. Vaše 7.B  Vystoupení v domově důchodcůNotičky s kroužkem flétniček a dramaťáčkem byly potěšit v předvánočním čase obyvatele Domova důchodců v Náchodě. Spolu s posluchači si připomněli vánoční zvyky a obyčeje a zazpívali si společně koledy. Vánoční náladu s malým dárečkem si odnášeli z vystoupení i do svých pokojů.

  Vychází 3. číslo Krčíňovin!

Vychází nové číslo školního časopisu Krčíňoviny!Najdete ho ve třídách, ve vestibulu na nástěnce školy, v knihovně a na stránkách školy.

Do časopisů můžete nahlédnout ZDE  Vánoční ladění v ZŠ KrčínV pátek 12. prosince 2014 prostoupila celou školu vánoční nálada. Dětský parlament, školní družina a školní klub uspořádaly Vánoční trhy ve vestibulu školy. Návštěvníci si mohli vybírat ze široké nabídky svícnů, věnců, přání a drobných dárků pro své nejbližší. Výtěžek z trhů poputuje za adoptovaným chlapcem Arunem do Indie na jeho školní pomůcky. Odpoledne se rozezněly podkrovím školy vánoční říkadla, flétny, kytary a zpěv vánočních písní a koled. Hudební ateliér zaplněný rodiči, prarodiči i hosty potěšil účinkující nejen potleskem, ale i svým zpěvem. Vánočně naladěni se všichni večerem rozcházeli do svých domovů.

Mgr. Jana Vitverová, ředitelka ZŠ Krčín  Kritéria přijetí žáků do 1. ročníkůKritéria pro přejtí žáků do 1. ročníku na školní rok 2014/2015.

Zápis proběhne: čtvrtek 16. 1. 2014 a pátek 17. 1. 2014.

Kritéria ZDE  LYŽAŘSKÝ VÝCVIK – ZMĚNA TERMÍNUVzhledem k nepříznivým sněhovým podmínkám došlo ke změně termínu lyžařského výcviku.

Náhradní termín: neděle 2. 3. 2014 – sobota 8. 3. 2014.

Kontrola lyží proběhne ve čtvrtek 27. 2. 2014.

  Turnaj Hradec KrálovéTak jsme vyrazili zase do Hradce. Jezdí nás čím dál tím víc, už tam máme i "vlastní" šatnu jen pro sebe. Na dnešní vánoční turnaj minivolejbalu nás dorazilo z N.Města 24 - tedy i s rodiči :-). Dětí bylo "jen" 15,3_14.jpg" border="0">

Najdete ho ve třídách, ve vestibulu na nástěnce školy, v knihovně a na stránkách školy.
Do časopisů můžete nahlédnout ZDE


  Mikuláš 2013Návštěva Mikuláše v naší škole.

Více fotografií můžete vidět ve fotogalerii.


  BASKETBAL - 3. MÍSTO V OKRESNÍM KOLEVýborného výsledku dosáhli chlapci 8. a 9. ročníku, kteří 5. prosince 2013 obsadili 3. místo v okresním kole v basketbalu. Na pomyslný stříbrný stupínek chyběl malý krůček v podobě lepšího celkového skóre.

  FLORBALOVÝ ÚSPĚCHDružstvo chlapců I. stupně se 25. listopadu 2013 zúčastnilo okresního kola Školského poháru České pojišťovny ve florbale v Polici nad Metují. Po velmi vyrovnaném průběhu jsme nakonec celý turnaj vyhráli. Postupujeme do krajského kola, které se uskuteční 27. ledna 2014 v Předměřicích nad Labem.

  Listopadové soustředění minivolejbaluale i tak nás byla velká grupa. Ohledně medailových úspěchů jsme tentokrát sice vyšli naprázdno, ale děti i tak bojovaly o každý míč.

Podrobná zpráva ze soustředění je ZDE

  Turnaj HronovDostali jsme pozvání na přátelský turnaj minivolejbalu. Přestože jsme tentokrát zvolili obsazení družstev takové, aby si zahráli se zkušenými i hráči mladší a nezkušení, tak jsme obsadili 1. a 3.místo. BLAHOPŘEJEME!! No a cestou zpět jsme provedli exkurzi v hasičském areálu ... děti si zajezdily na tyči jak zkušení profesionálové a nakonec se projely v autě se sirénou.

Podrobná zpráva ze soustředění je ZDE

  TURNAJ VE VYBÍJENÉ ŠKOLNÍCH DRUŽINDne 19.11. se v tělocvičně na Malecí uskutečnil turnaj ve vybíjené ŠD. Turnaje se zúčastnilo celkem 5 školních družin : ŠD Krčín , ŠD Malecí , ŠD Komenského , ŠD Plhov a ŠD Nový Hrádek. Každé družstvo hrálo s každým. Nakonec si pohár odnesla ŠD Malecí. My jsme vybojovali 4. místo.
Turnaj se mi moc líbil a příště bych se ráda zúčastnila znovu a bojovala o lepší umístění.

Zuzana Sedláčková
  Vychází 3. číslo Krčíňovin!

ZDE

Více fotografií můžete vidět ve fotogalerii.


  Vychází 2. číslo Krčíňovin!Najdete ho ve třídách, ve vestibulu na nástěnce školy, v knihovně a na stránkách školy.
Do časopisů můžete nahlédnout ZDE


  Pozvánka na setkání s odborníky z PPP a učiteli  Vychází 1. číslo Krčíňovin!Najdete ho ve třídách, ve vestibulu na nástěnce školy, v knihovně a na stránkách školy.
Do časopisů můžete nahlédnout ZDE


  Víkendové soustředění minivolejbaluO víkendu 25. - 27. října proběhlo víkendové soustředění minivolejbalu. Celkem se soustředění zúčastnilo 23 hráčů.

Podrobná zpráva ze soustředění jeZDE

  Jak se peče písnička?Ve čtvrtek 17.10. byl školní klub a školní družinka na divadelní pohádce. Pohádka se hrála na zámku v různých komnatách. Příběh byl poučný a všem se nám moc líbil.

Magdalena Čížková 3.A  Adaptační kurz 6. třídV pondělí 12. září 2013 jsme se my, žáci 6.A, sešli ráno v 7:50hodin ve vestibulu a jen jsme čekali, až pro nás přijede autobus. V 8:30 jsme nedočkaví odjížděli od školy na třídenní adaptační kurz do Dlouhých Rzů. Když jsme tak konečně dojeli, šli jsme do klubovny a hráli jsme seznamovací hry. Pak jsme se rozutekli do pokojů (chatek) a čekaly nás dny plné různých aktivit. (více se dočtete v prvním čísle Krčíňovin).

<


9.10. se čtvrťáci a páťáci zúčastnili v Městské knihovně besedy se spisovatelkou Alenou Ježkovou, která se všem moc líbila.

Více fotografií můžete vidět ve fotogalerii.

  Pohár starostůRáno jsme jeli vlakem do Náchoda-Bělovsi.Naše družstvo: Zuzka,Žanda, Bohdan, Luděk, bojovalo ze všech sil. Psali jsme teorii, jeli jízdu zručnosti-ta nám dala nejvíc zabrat a podle dopravních značek třemi kontrolními stanovišti. Naše družstvo bylo 13. z 31. Bylo to moc hezké.

Zuzka SedláčkováVíce fotografií můžete vidět ve fotogalerii.

  O pohár starosty NáchodaPrvní zářijovou sobotu se zúčastnili děti, které trénují volejbal turnaje v Náchodě. Z tohot turnaje si dovezli krásné první místo a dvě bronzová. Gratulujeme

Podrobné informace naleznete naZDE

Více fotografií můžete vidět ve fotogalerii.

  Beseda s Alenou JežkovouDne 20.září se konala akce Den bez aut. Letos jsme jej pořádali pro školku a 1.A. Celkem jsme si připravili osm stanovišť - bludiště, jízdu záchranářskými auty, pexeso a skládanky, první pomoc, jízda zručnosti, přecházení podle světelné signalizace, poznávání značek, koutek přírody. Na každém stanovišti byl jeden žák 5.A. Děti plnily úkoly ve skupinkách. Každá skupinka měla průvodce (z 5.A). Bylo to báječné.
Druhá až čtvrtá třída měla svůj vlastní program. Určitě si to také užili a něco nového naučili.

Zuzka Sedláčková, Týna Voborníková 5.AVíce fotografií můžete vidět ve fotogalerii.

  Dny evropského dědictvíDne 14. 9. jsme se účastnili pochodu s Janem Černčickým z Kácova. Doprovodili jsme jeho družinu na náměstí.

Více fotografií můžete vidět ve fotogalerii.

  Atletika pro malé6. září se žáci 2.-5.třdy zúčastnili akce Atletika pro malé. Vyzkoušeli si zde několik atletických disciplín a poměřili svoje vý8771066.1073741846.397331666956000&type=1&l=2a89eac471">fotogalerii.

  Den bez aut
p style="text-align: center">Aneta Tučková 6.AVíce fotografií můžete vidět ve fotogalerii.

Článek z adaptačního kurzu 6.B bude doplněn později.

  Turnaj ve hře KubbDne 9.10.2013 se naše škola zúčastnila nultého ročníku turnaje ve hře Kubb. Hru organizovala Střední škola a Základní škola Nové Město nad Metují. Žáci si vedli výborně a obsadili první a druhé místo. Blahopřejeme.

  Festivalový turnaj v HK 6.10.Na turnaj jsme vyslali 4 týmy a obsadili jimi tři kategorie. Modrou - 1 družstvo, Červenou - 2 družstva (A a B) a Žlutou - 1 družstvo. Za krásného počasí, které nám bylo ale v hale mohlo být "ukradené", jsme do finálových tabulek postoupili ve všech kategoriích z 1.místa!
Modří celou svou kategorii vyhráli a vezou do N.Města ZLATO !!! Červení A vybojovali BRONZ a družstvo B celkově obsadilo 13.místo! A nejmladší Žluťásci si přivezli z finálové tabulky skvělé 5.místo
Slovo na závěr: Radost dětí z každého vítězství je tou největší odměnou pro trenéra. A vítězství v modré kategorii minivolejbalu, kde už se hraje "opravdový" volejbal, je 1.místo ÚŽASNÝ ÚSPĚCH !!!

Více fotografií můžete vidět ve fotogalerii.

  Nábor do volejbalového kroužkuPodrobné informace naleznete naZDE  Finálový turnaj minivolejbalu v BrněPoslední červnový víkend se uskutečnil finálový turnaj v minivolejbalu.Oba týmy v težké konkurenci 40 družstev obsadila krásné 17. respektivě 24. místo. Gratulujeme!!

Podrobná zpráva ze soustředění jeZDE

  ZÁVĚREČNÁ AKADEMIE ŽÁKŮ 9.A a 9.B V KINĚNa závěr školního roku si žáci 9. ročníku připravili tradiční vystoupení v kině. Letošní novinkou bylo večerní představení ve třídách, ve vestibulu na nástěnce školy, v knihovně a na stránkách školy.
Do časopisů můžete nahlédnout ZDE


  Festyn StrzegomV neděli 9.6. jsme se zúčastnili společenské a kulturní akce v polské STRZEGOMI, kde naše partnerská škola spolupořádala již v pořadí šestnáctý FESTYN. Žáci „Notiček“ a sportovně tanečních kroužků se museli „vypořádat“ se stanoveným časem odjezdu v 6:30. První zastávkou byla obhlídka zámku Ksiaz a pak jsme ještě stihli navštívit velmi pěknou Palmiarniu (botanickou zahradu) ve Walbrzychu. Ve Strzegomi nás již čekal dobrý oběd a po něm poslední zkouška na vystoupení. Festynem žije celé město. „Notičky“ s kroužky aerobiku byli vítanou součástí odpoledního programu. Nakonec nás čekala i chvíle volna, kterou jsme věnovali ochutnávce cukrové vaty a nákupům nějakých drobností. Ještě zamávat našim hostitelům a odjíždíme. Ve Strzegomi bylo úžasně a pomyslnou třešničkou na dortu byla obrovská duha, která nás vítala doma v Krčíně.

Mgr. Miroslav HojnýVíce fotografií můžete vidět ve fotogalerii.

  Turnaj minivolejbalu v BrněO víkendu 8. - 9. června se družstva minivolejbalu zúčastnila turnaje v Brně. Po velmi dobrém výkonu obsadila 10. a 13. místa. Díky těmto výsledkům se zúčastní finálového turnaje koncem června.

pro rodiče a veřejnost, které navštívilo 246 diváků. Tímto všem děkujeme a za rok se budeme těšit nashledanou.

Více fotografií můžete vidět ve fotogalerii.

  Sportovní den v Krčíně!Fotografie budou doplněny později

  VÍTĚZEM FLORBALOVÉ LIGY DRUŽSTVO RM TEAMV červnu vyvrcholila vyřazovací částí Krčínská florbalová liga. Vítězem se stalo družstvo RM Team (Martin Marek, Marián Novotný, Radek Tuček, Radek Samek, Radek Vik), které ve finále zdolalo Uklízečky 2:0 na zápasy.

  Výlet 2.ADne 7.6.2013 navštívily děti ze 2. třídy Bozkovské jeskyně a Rumcajsovu dílnu v Jičíně. Všichni účastníci výletu si užili pěkný den.

Více fotografií můžete vidět ve fotogalerii.

  Vychází 8. číslo Krčíňovin!Najdete ho Podrobná zpráva ze soustředění jeZDE

  Výlet 6. A a 6.B do LiberceDne 6.6. 2013 si žáci šestých ročníků na vlastní kůži vyzkoušeli fyzikální zákony. Navštívili IQ park v Liberci a zážitků bylo nepočítaně. Na důkaz jen pár útržků…
„ Bylo to super …“ , „ Vyzkoušel jsi tu ohromnou bublinu ? Já do ní zavřel celou Káju…“ „ Ty blesky byly fantastický a já je ovládala rukou… „ , „ Mně se nejvíc líbil satelitní telefon jak bylo krásně slyšet. To by potřeboval pan učitel do třídy…“
Další budete moci shlédnout na výstavě, kterou připravujeme v učebně fyziky naší školy .

Žáci šestých ročníkůVíce fotografií můžete vidět ve fotogalerii.

  Pasování na čtenářeDne 22.5. 2013 byli všichni žáčci z 1.A úspěšně pasováni na čtenáře. Slavnostní pasování proběhlo v knihovně Nového Města nad Metují.

Více fotografií můžete vidět ve fotogalerii.

  Zahradní radovánky 2013I přes nepřízeň počasí přinesly letošní radovánky mnoho radosti 596 návštěvníkům.

Více fotografií můžete vidět ve fotogalerii.

  Turnaj v Hradci KrálovéO víkendu 25.- 26.5 se uskutečnil turnaj v minivolejbalu v Hradci Králové. 4 Družstva pod vedením pana Ptáčka dovezly 2 zlaté a 2 stříbrné medaile. Gratulujeme!!

Podrobná zpráva ze soustředění jeZDE

Více fotografií můžete vidět ve fotogalerii.

  Pozvánka na Zahradní radovánkySetkání dětí, rodičů a ostatní veřejnosti, kteří s námi chtějí strávit odpoledne, oslavit s dětmi jejich svátek a něčemu se přiučit a zároveň se pobavit. V úvodu kulturní program, ve kterém vystoupí děti z mateřské školy a ze základní školy. Stánky s výrobky žáků školy budou čekat na kupující, kteří ocení nápady a šikovné ruce. Stanoviště, na kterých navštívíte různá místa našeho města, kde se zábavným způsobem něco naučíte, vyzkoušíte a pobavíte se. Přijďte s námi ZAŽÍT VZDĚLÁVÁNÍ JINAK.  Vychází 7. číslo Krčíňovin!Najdete ho ve třídách, ve vestibulu na nástěnce školy, v knihovně a na stránkách školy.
Do časopisů můžete nahlédnout ZDE


  Květnové soustředění minivolejbaluO víkendu 17.- 19.5 probělo soustředění minivolejbalu pod vedením pana Ptáčka.

Podrobná zpráva ze soustředění jeZDE

Více fotografií můžete vidět ve fotogalerii.

  MINIFOTBAL - 17. 5. 2013Ve spolupráci s Nezávislou společností Luštinec jsme i v letošním školním roce uspořádali okrskové kolo v minifotbale starších žáků. Po velmi dobrém výkonu jsme se ztrátou pouhého jednoho bodu umístili na druhém místě, když jsme nestačili pouze na družstvo ZŠ Malecí "A".

  Pohár rozhlasuDružstva mladších dívek a starších chlapců se ve čtvrtek 9. května zúčastnila atletických závodů – Poháru rozhlasu. V obou kategoriích jsme zůstali těsně pod stupni vítězů a obsadili 4. místo.
Z individuálních výkonů bychom rádi zmínili celkové 2. místo Kateřiny Halamkové (7.A) ve skoku vysokém a 3. místo Radka Tučka (8.B) v běhu na 1500 metrů.

  Dětský parlament v HildenuV dubnu navštívili zástupci dětského městského parlamentu partnerské město Hilden v Německu, kde prožili pět dní společně s dětmi z hildenského parlamentu. Z naší školy se výjezdu zúčastnili za školní dětský parlament Adéla Křupalová 9.A, Petra Voborníková 9.B, Michal Čepelka 7.B a Mikuláš Slavík 6.A. Cílem návštěvy byla výměna zkušeností z činnosti obou parlamentů. Velmi milé bylo přivítání delegace panem starostou Hildenu v historickém sále radnice a přijetí v jeho kanceláři na nové radnici.. Děti z Nového Města navštívily v prvních dvou dnech několik škol a volnočasových zařízení pro mládež v Hildenu, kde byly velmi vřele přijati žáky i učiteli. Čas, který trávili společným sportováním a různými hrami velmi rychle utíkal.
Cenné bylo setkání obou dětských parlamentů v zasedacím sále radnice při prezentaci vlastní práce. Hildenský parlament pracuje už sedmnáct let a poskytl tak novoměstským dětem řadu zkušeností. Ale i tříletá práce novoměstského dětského parlamentu byla inspirací pro hildenské děti. To potvrdila i závěrečná diskuse.
Další dny následovaly výlety do měst Düsseldorfu a Kolína nad Rýnem, kde kromě prohlídek měst, děti zaujala například projížďka lodí po Rýnu, výstup na televizní věž, návštěva Muzea čokolády a Vodního muzea.
Celé setkání dětí i dospělých bylo naplněno příjemnou přátelskou atmosférou. Nedělní loučení nebylo lehké. Už nyní se všichni těší na společné setkání v Novém Městě nad Metují.

Mgr. Jana Vitverová  Víkendovka 7.BNůžky, štětce, barvy a výsledkem jsou výrobky určené do stánku na Zahradní radovánky. To byl první úkol, který jsme si my, třída 7.B, zařadili na program své víkendovky. Následovalo pečení, vaření a smažení, kde výsledkem byla bohatá menu jednotlivých kuchařských skupin. A večerní hodiny už jsme si jenom hráli, bavili se, smáli se a trochu se i báli… Ale báli jsme se krásně a celý víkend jsme si náramně užili.
Více ve fotogalerii, ale kdo se chcete našimi výrobky nechat překvapit, počkejte si na Zahradní radovánky a navštivte náš stánek!

Více fotografií můžete vidět ve fotogalerii.

  Přírodovědná poznávací soutěž28.4. 2013 proběhla poznávací soutěž rostlin a živočichů. Soutěže se zúčastnili žáci od 3. ročníku.

Více fotografií můžete vidět ve fotogalerii.

  Turnaj minivolejbalu v Kvasinách
měli jsme úkol ulehčený. Každý si vybral jednu, která ho nejvíce zaujala, a tu potom výtvarně ztvárnil. Tak vznikala leporela, plakáty, komiksy, ale i keramické kachle, které obsahují příběhy z Nového Města a nejbližšího okolí. Práce nás bavila a pracovali jsme až do pozdních nočních hodin. Díla se nám opravdu podařila a víkendovku jsme si užili. Škoda, že tři spolužáci se s námi akce nemohli zúčastnit.
Proto s radostí zveme všechny rodiče, prarodiče, tetičky, strýčky a ostatní na naše Zahradní radovánky, které odstartují ve 14.30 v pátek 31. května 2013.

Žáci 6.A ZŠ Krčín


1. ročník literární soutěže „Povídky novoměstské“, kterou vyhlásil DDM Stonožka, má své vítěze. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhlo ve středu 24. 4. na Městském úřadě v Novém Městě nad Metují. Pan starosta Petr Hable předal úspěšným autorům diplomy a ceny. V kategorii B (13-15 let) obsadila naše škola všechna tři první místa. 1.místo patří Kláře Hovorkové z 9. A, 2. místo Adéle Moravcové z 9.B a 3. místo Adéle Křupalové z 9.A.


  Vystoupení berušek na akci městaPěvecký sbor Terénní berušky vystoupil 20.4.2013 na tradiční jarní akci Brány města dokořán. I za chladného počasí si na náměstí v Novém Městě nad Metují našli cestu mnozí návštěvníci, kteří svým potleskem odměnili členy sboru po každé písni. Celkem jich zaznělo devět, kdy na závěr nechyběla tradiční Hymna Berušek.


Více fotografií můžete vidět ve fotogalerii.
Dne 28. dubna se konal turnaj minivolejbalu v Kvasinách. Náš tým se umístil celkem z 30 družstev na krásním 3. místě. Gratulujeme

Podrobná zpráva z turnaje jeZDE

Více fotografií můžete vidět ve fotogalerii.

  Literární soutěže „Povídky novoměstské“
>   Návštěva předškoláků v 1.ADne 12.4. 2013 se za námi do 1. třídy přišli podívat předškoláci z MŠ Krčín a společně jsme se vypravili do říše pohádek.


Více fotografií můžete vidět ve fotogalerii.

  „Víkendovka“ 6.A aneb příprava na Zahradní radovánkyKaždoročně ZŠ a MŠ Krčín pořádá k mezinárodnímu dni děti v areálu školy akci zvanou Zahradní radovánky. Pro letošní rok jsme vybrali téma Nové Město nad Metují. Chtěli bychom všem návštěvníkům přiblížit naše město ze všech možných stran: sport, kultura, historie, současnost.

6.A se rozhodla pro úžasnou akci. Dne 27. – 28.3.2013 proběhla tzv. víkendovka na téma novoměstské pověsti. Sešli jsme se v 17:00 a hned jsme se dali do práce. Protože jsme už Novoměstské povídky a pověsti od autorky Evy Koudelkové četli,

  Turnaj ve vybíjené ŠD18.4.2013 se děti ze školní družiny a školního klubu účastnily Turnaje ve vybíjené. Velmi statečně bojovaly a umístily se na krásném 2. místě.


Více fotografií můžete vidět ve fotogalerii.

  Basketbalový turnaj Jaroměř20.3. 2013 se žákyně 6. a 7. ročníků účastnily basketbalového turnaje v Jaroměři. Dokázali jsme porazit dva soupeře a získali jsme tak pěkné 4. místo.


  Návštěva expozice Ruští malíři13. března se děti z výtvarného kroužku rozjely do Náchodské galerie. Prohlédly si s paní učitelkou Rozínkovou expozici „Ruští malíři“. Expozice byla především zaměřena na psychické vnímání uměleckých děl.


  Vychází 5. číslo Krčíňovin!Najdete ho ve třídách, ve vestibulu na nástěnce školy, v knihovně a na stránkách školy.
Do časopisů můžete nahlédnout ZDE


  Časopis 7.A a 7.B z lyžařského výcvikuPři hodinách českého jazyka 7. třídy vytvořily své časopisy o zážitcích z lyžařského výcviku.
Do časopisů můžete nahlédnout ZDE a ZDE nebo na nástěnce ve vestibulu školy

Fotografie z lyžařského výcviku můžete vidět fotogalerii.

  Pomoc volně žijícím zvířatům v nouzi11. 3. se děti ze školní družiny a školního klubu zúčastnily přednášky ze Záchranné stanice v Jaroměři. Kromě zajímavého povídání o nejčastějších příčinách zranění a ohrožení živočichů ze strany člověka, si děti mohly prohlédnout hmyzí hotel, budku pro netopýry, ptačí budky a osobně se seznámit s puštíkem, fretkou Kazimírem, užovkou červenou nebo netopýrem.


  Chemická olympiádaDne 1.3.2013 se konalo okresní kolo chemické olympiády v Náchodě. Této soutěže se zúčastnil Leoš Pálka z 9.A. Děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy!


  Rozšíření volejbaluO víkendu se konalo volejbalové soustředění. Další dobrá zpráva je rozšíření AVL na Náchodsko.

Více na Rozšíření AVL  Karneval ve Školním klubu26. února jsme ve školním klubu uspořádali karneval a moc jsme si ho užili.


  Přednáška o drogáchDne 12. 2. 2013 proběhla na naší škole přednáška o drogách. Přednášku vedl PhDr. Douda a zúčastnili se ji žáci 2. stupně.


Více fotografií můžete vidět ve fotogalerii.

  Olympiáda z českého jazyka


Ve čtvrtek 7. 2. se v Náchodě uskutečnilo okresní kolo olympiády z českého jazyka. Naši školu zastupovali Adéla Křupalová z 9. A a Martin Bureš z 8. A. V klání nejen zúročili svoje dosavadní zkušenosti z českého jazyka, uplatnili i svoje spisovatelské nadání ve slohové části a předně nasbírali další cenné zkušenosti. Děkujeme oběma za reprezentaci školy!

  Zpráva 4.A ze Staré školySešla se prima parta a hrozně rychle ten týden utekl. Počasí nám přálo, skvěle jsme si zalyžovali, na učení nezapomněli a ještě jsme si zahráli. Velký dík patří Honzovi, Evě a Pepovi Černých, bez kterých by se tato akce nemohla uskutečnit.

ČtvrťáciVíce fotografií můžete vidět ve fotogalerii.

  Přijatí žáci do 1. ročníku - aktualizace


V příloze je seznam kódů přijatých žáku do 1. ročníku základní školy pro školní rok 2013/2014.

Kódy přijatých studentů naleznete v Příloha-Přijatí žáci - Aktualizace  Vychází 4. číslo Krčíňovin!Najdete ho ve třídách, ve vestibulu na nástěnce školy, v knihovně a na stránkách školy.


  Okresní kolo dějepisné olympiády
Víkendové soustředění.  Lyžařský výcvikV současné době tráví žáci 7. ročníku týden na lyžích v Krkonoších. Ubytování na Lysečinské boudě a výborné sněhové podmínky si všichni pochvalujeme.

  Úspěch školní družinyRarášci ze školní družiny se zúčastnili výtvarné soutěže ŘÍŠE RYB, kterou vyhlásilo SVČ (středisko volného času) BÁJO Česká Skalice. Celkem bylo zasláno 1221 prací ze 121 škol a školských zařízení Královehradeckého a Pardubického kraje. Konkurence byla veliká a naši nejmenší si nevedli vůbec špatně. V kategorii dětí 7 let získali čestné uznání za kolektivní práci nazvanou Moje malé moře. V pátek 11. 1. 2013 od 18 hodin proběhla slavnostní vernisáž výstavy prací v SVČ BÁJO v České Skalici, kde si zástupci dětí převzali čestné uznání. Zároveň si prohlédli práce ostatních soutěžících. A pokud budete mít cestu do České Skalice, určitě se tam zastavte. Najdete to snadno. Je to na náměstí u školy, kam choBR>

  Od andělů k čertům a zase zpátkyNa cestu „Od andělů k čertům a zase zpátky“ pozvali účinkující návštěvníky koncertu pro v pátek 7. prosince v novoměstské Pyramidě. Pro tento večer andělský sbor Terénních berušek a čertovský smyčcový orchestr Archi con brio vykouzlily nádhernou předvánoční atmosféru, kterou pomohly dotvořit výtvarné práce žáků ZŠ Krčín. Výtěžek z benefičního koncertu 13 110 korun byl věnován malému Jiříku Vorlíčkovi na zakoupení lůžka se zdravotní matrací. Radujeme se ze zdařilé akce a děkujeme nejen všem účinkujícím a divákům, ale také SPŠ, SOŠ a SOU za bezplatný pronájem prostor restauračního zařízení Pyramida.

  Vánoční přání volejbalového centra


Volejbalové centrum nad Metují si dovoluje tímto popřát všem svým příznivcům pohodové vánoční svátky a klidný nadchazející rok.
Zájemci o mini volejbal - nezapomeňte se včas registrovat na lednovou vikendovku, na programu je nejen volejbalový trénink, ale i přespávání v tělocvičně, bazén, hry a další.


  Vychází 3. číslo Krčíňovin!Najdete ho ve třídách, dila i Božena Němcová.

  Ovoce do škol  Vánoční turnaj minivolejbaluO vánočních prázdninách se zúčastnilo jedno naše družstvo Vánočního turnaje v mini volejbale v Hradci Králové. Tentokrát jsme naši chlapci bojovali v kategorii červeného mini volejbalu, kde celkem hrálo 6 družstev. A přestože byli v této kategorii úplnými nováčky, dokázali celý turnaj vyhrát.
Turnaj se hrál dvoukolově systémem „každý s každým“. V prvním kole dokonce dokázali porazit i vysoce favorizované družstvo TJ Slavia A a hlavně díky tomuto vítězství celou svou kategorii vyhráli. Je to náš doposud největší úspěch … chlapcům GRATULUJEME !

Všechny fotografie můžete vidět ve fotogalerii.

  Prosincové vystupování NotičekNotičky spolu s dramatickým kroužkem rozdával radost a vánoční náladu celý měsíc prosinec. Vystupoval na výstavě Vánoce s květinou na zámku v Novém Městě nad Metují, v Domově důchodců v Náchodě a pro děti z mateřských školek a z 1. stupně ZŠ v Krčíně.

  Soustředění mini volejbaluO víkendu ve dnech 17. na 18. listopadu proběhlo na krčínské Základní škole první soustředění mini volejbalu, kterého se zúčastnilo 13 dětí. Překvapením pro většinu dětí byl hned na začátku běh podél řeky, který je navíc čekal i druhý den ráno. Děti si užily zajímavé tréninky i ve formě míčových her a posilování, večer je čekalo promítání fotek, které se za celý den nafotily a přespávání v tělocvičně.
Celé soustředění bylo směřováno k zdokonalení technik odbíjení prsty jako základu oranžové kategorie mini volejbalu. Pro ty starší (červenou kategorii) byla zařazena do programu už i technika podání spodem a základy smeče. Hlavním cílem soustředění byla příprava na Mikulášský turnaj v Hradci Králové 2. prosince.
Doufáme, že na příštím soustředění 11. až 13. ledna uvidíme znovu známé tváře i nějaké nové.

Všechny fotografie můžete vidět ve fotogalerii.

  Vídeňský kongresPři našem dějepisném putování jsem v 8.třídách došli k Vídeňskému kongresu, tedy k události „běžnému občanovi“ nic neříkající. Šlo na něm o „úklid“ Evropy po porážce Napoleona, probíhal na počátku 19.století. A právě 1.polovina 19.století se stala odrazovým můstkem pro další práci. Děti vyhledávaly informace např. o tom, co účastníci kongresu jedli, z čeho jedli, jak vypadala jídelna nebo židle, na níž seděli, co si oblékali, v čem jezdili, jak nakládali s odpady….apod. Každý si našel tu „svoji“zajímavost, zpracoval ji a předal ostatním. Poskládali jsme si tak obraz společnosti v dané době….a dějepis nás zase jednou bavil…..

Více o projektech v hodinách dějepisu najdete v Předměty - Dějepis

  Přednáška o životě nevidomýchVe středu 28. listopadu proběhla ve školním klubu zajímavá přednáška o životě nevidomých. Poutavé vyprávění si pro děti připravila pí. Dvořáková, která je sama nevidomá. Děti se seznámily s různými pomůckami, mohly si na vlastní kůži vyzkoušet vedení nevidomého, číst ze slabikáře psaného Brailleovým písmem nebo si zahrát „člověče nezlob se“ pro nevidomé. Moc paní Dvořákové děkujeme.

Více fotografií můžete vidět ve fotogalerii.

lechnout si mnohdy až neuvěřitelné příběhy příslušníků novoměstské židovské komunity, ale především se seznamují s nesmyslnými opatřeními nacistického Německa vůči Židům, „nahlédnou“ do koncentračních táborů. Za nejdůležitější ovšem považujeme ukázat dětem, že je nezbytné respektovat jakoukoli odlišnost – ať náboženskou, fyzickou, či názorovou. Slovo tolerance skloňujeme tedy ve všech pádech.
Celá prohlídka je pak uzavřena vyplněním pracovního listu, který je souhrnem celé výstavy. A mnohdy na jeho vyplnění navazuje řada otázek a sdělování dojmů z celé prohlídky.

  Vychází 2. číslo Krčíňovin!Najdete ho ve třídách, ve vestibulu na nástěnce školy, v knihovně a na stránkách školy.


&


  Výstava "Nejen jména na pomnících"V těchto dnech probíhá v naší škole výstava „Nejen jména na pomnících“, která mapuje pozoruhodné a nelehké osudy novoměstských Židů v období 2.světové války. Žáci jednotlivých tříd, od 3. do 9. ročníku, se postupně v rámci výuky s výstavou seznamují. Dozví se základní informace o židovském náboženství, zvycích a tradicích. Vys


I v letošním školním roce jsme uspořádali okrsková kola Orion florbal cupu. Výborného výsledku dosáhli kluci 6.-7. ročníku, kteří své okrskové kolo vyhráli a postoupili do okresního finále. Zde, na velkém hřišti v náchodské Plechárně, postupně porazili Gymnázium Broumov 1:0, Gymnázium Náchod 5:4, ZŠ Komenského Náchod 4:3 po nájezdech. Ve finále jsme se utkali opět s družstvem Gymnázia Náchod a po boji prohráli 3:5 a obsadili celkové 2. místo. Nejlepším střelcem turnaje se stal náš Honza Řezníček.

  Dějepisná olympiáda

V pondělí 5.listopadu proběhlo školní kolo dějepisné olympiády. Jejím tématem letos byly tradice, svátky, pranostiky, "od pohanských zvyků ke křesťanským tradicím". Zúčastnilo se 13 žáků z 8. a 9. ročníků, do okresního knbsp; Terénní berušky mají na svém kontě již 7. CD!A to vychází právě v těchto dnech. Nese název Hořely, padaly hvězdy a potěší vás celkem 13 skladeb a dvě bonusové – Hymna Berušek a hymna naší školy. Již tradičním bonbónkem na závěr se stal videoklip a ten nechybí ani zde. Nahrávání probíhalo v průběhu června 2012 v ateliéru hudební výchovy a CD mohlo vzniknout díky finanční podpoře ZŠ a MŠ Krčín a firmě Petruželka.

Více v diskografii Terénních berušek

  Podzim ve znamení florbalu

  Přespávačka s NotičkamiTentokrát to nebyla Víkendovka, ale Přespávačka s Notičkami ve škole ve všední dny. Byla naplněna prací na vánočním programu, který si Notičky připravují na svá Vánoční vystoupení. Těší se na výstavu Vánoce s květinou a na babičky a dědy v Domově důchodců v Náchodě, kam už za nimi tradičně jezdí, aby jim udělaly radost. Naše nejmenší posluchače z MŠ určitě potěší vánoční rekvizity, které si děti k písničkám samy vyráběly. U všeho toho dění nechyběla během večera ani legrace. Příjemně unavené usínaly Notičky u pohádky ve svých spacácích.

  Pozvánka
ola postupují Klára Hovorková z 9.A a Michaela Ježková z 9.B. Poděkování za snahu ovšem patří všem účastníkům.

  Zpravodajství ze školy

V rámci předmětu Výchova mezilidských vztahů se podrobněji zaobíráme i komunikací. Žáci 7.A dostali zdánlivě lehký úkol - připravit zpravodajství ze školy. Jak toto široké téma zpracovali, jaké konkrétní informace ze školních lavic a chodeb přinesli, způsob, jakým své zprávy pojali a prezentovali – to už bylo jen a jen na jejich tvořivosti, nápaditosti a vynalézavosti. Spolužáci potom hodnotili mj. správnost a hlasitost projevu, udržování očního kontaktu s posluchači, celkové vystupování apod.

  Nejen jména na pomnících..."

„Nejen jména na pomnících…“ je výstava, která mapuje složité osudy novoměstského židovského obyvatelstva v období 2. světové války. Přináší osudy několika konkrétních rodin, vypovídá o období, kdy různí lidé žili pospolu a zároveň o období, kdy fašismus smetl jakoukoli toleranci. Zároveň je ohromným mementem do dnešních dnů….. Výstava není určena jen žákům školy, kteří se s ní postupně seznámí podrobněji, ale i široké veřejnosti. Probíhá ve vestibulu ZŠ Krčín od 8. do 22.listopadu a otevřena veřejnosti bude od 11.35 hodin do 16.15 hodin v pracovních dnech. Poděkování za její zapůjčení patří Mgr.Vladimíru Růžičkovi, řediteli Městské knihovny a zároveň tvůrci celého projektu.

  Volby v sedmé tříděUž víme, jak nato. V sedmé třídě v rámci hodin výchovy k občanství a výchova mezilidských vztahů si žáci na vlastní kůži vyzkoušeli volby v praxi. Příprava kandidátky, předvolební kampaň, příprava volební místnosti i samotné volby s nezbytnou plentou a urnou. K volbám nebyl připuštěn nikdo, kdo by se předem neprokázal volební komisi příslušným dokladem (nejčastěji žákovská knížka nebo průkazka na autobus). Vítězové v třídních volbách teď budou moci svým spolužákům dokázat, jak dostojí předvolebním slibům.

  Výchova k občanstvíV pátek 12. a 19. 10. proběhly v 6. a 9. třídách projektové dny Výchova k občanství. Žáci se v čtyřhodinovém praktickém semináři učili pracovat s novou učebnicí „Výchova k občanství – učebnice pro 21. století“ na motivačních aktivitách. Tyto učebnice škola obdrží a učitele ještě čeká seminář, jak realizovat výuku této učebnice.Projekt je realizován Univerzitou Hradec Králové.

  Deváťáci deváťákůmTakhle znělo zadání skupinové práce z dějepisu v devátých ročnících. Žáci měli za úkol zhotovit pracovní listy na zadané téma, a to takovým způsobem, aby vytvořili učební materiál pro své spolužáky. Vedle „historické“ správnosti byl tak velký důraz kladen na stručnost, jasnost, přehlednost a srozumitelnost………..
Rozdělili jsme téma Československo 1918-1938 na devět okruhů (např. zemědělství, kultura, průmysl, politika, co se nosilo, volný čas…).K úkolu patřilo i pokusit se porovnat život v Československu a v současné České republice. Součástí celého projektu byla nezbytná prezentace, při které se děti učí mluvit před ostatními, správně se vyjadřovat, zkrátka svoji práci „prodat“..

Více o projektech v hodinách dějepisu najdete v Předměty - Dějepis

  Beseda na téma "Pověst"5. 10. se třída 4.A zúčastnila v Městské knihovně Nové Město nad Metují velmi pěkné besedy na téma Pověst.

Více fotografií můžete vidět ve fotogalerii.

  Barevný minivolejbalKroužek volejbalu se zúčastnil krajského festivalu v barevném minivolejbalu,kde obsadil dvě druhá místa. Gratulujeme!

  Hurá na hrad!10. října 2012 se 1. stupeň zúčastnil divadelního představení Hurá na hrad. Všechny fotografie můžete vidět ve fotogalerii.

  Vernisáž v knihovně10. října proběhla v Městské knihovně Nové Město nad Metují vernisáž obrázků na téma Štemberkové očima dětí. Mezi oceněnými byli i žáci ZŠ Krčín – Žaneta Kolínová, Adéla Jablonská a Dominik Esender. Na této akci vystoupil sbor Notičky pod vedením Mgr. Jany Vitverové. Všechny práce našich žáků si můžete prohlédnout přímo v knihovně. Ivana Hanušová

Všechny fotografie můžete vidět ve fotogalerii.

  Přespolní běh - okresní kolo24. září se družstvo chlapců 8.-9. ročníku zúčastnilo okresního kola v přespolním běhu v Polici nad Metují. Na náročné tříkilometrové trati jsme spíše sbírali zkušenosti a obsadili celkové 5. místo.

  Přespávačka ve škole a návštěva muzea – 4.A – 12.9.-13.9.2012Moc se mi tam líbilo a těším se, až tam zase budeme spát. Hráli jsme hry. A víte jaké? Třeba Na slepce.Spali jsme družině a paní učitelka, když už jsme byli ve spacákách, pustila televizi. A víte jaká to byla pohádka? Byla to pohádka jménem Příběh hraček……..
Týna Voborníková

Byl den, kdy jsme měli spát ve škole a druhý den ráno jít do muzea. Tak se taky stalo. Všichni se sešli ve vestibulu a pak to začalo. Učili jsme se značky, pak jsme hráli hry. Byla tma jako v pytli a my šli na večeři. Byla to psina…… V muzeu jsem se dozvěděli spoustu nových věcí. Moc se nám to líbilo.
Terka Kárníková, Žanda Kolínová

Mě se tam moc líbilo. Dělali jsme všechny možné hry a úkoly. Chtěla bych tam spát častěji, protože tam je vždycky legrace! Byli jsme v muzeu a tam to bylo docela zajímavý. Měli tam všechny různé staré nástroje, třeba hodinky a budíky. Potom jsme šli kolem obchodu s různými dobrotami. Já jsem si koupila jedlé korálky. Mě se tam opravdu moc líbilo a těším se až tam budeme znovu spát.
Terka Kumprechtová

…. Přišli všichni, ale jeden žák Václav Roškota by se tam necítil dobře, tak musel odejít v 8 hodin večer. Večer byl suprový, jenom byla škoda, že Vašík odešel……..Když jsme hráli Ba slepce, tak jsme se nasmáli, až jsme se za břicho popadali. Když jsem byl slepec já, byli jsme v učebně hudební výchovy, podlezli jsme tabuli a šli do výtahu. Kluci říkali novému žákovi Luďkovi, že ten výtah je teleport do jiné galaxie……
Matěj Cita

….. Všichni se na to moc a moc těšili. Večer jsme hráli hry. Byla to velká zábava. Druhý den jsme šli do muzea. Dozvěděli jsme se moc a moc informací o dávné době. Moc se nám to líbilo.
Míša Zaketovićová, Renča Červená

…. Hráli jsme hru Na slepce a Motýli. KJ večeři jsme měli kuřecí, zeleninovou polévku. Paní učitelka nám na dobrou noc pustila Příběh hraček. Já jsem usnula ve 12:30. Druhý den jsme šli do muzea. Moc se mi to líbilo.
Zuzka Sedláčková

Přespávačka byla pěkná. Pustili nám Toy story 2. Pěkně se mi spalo. Zakopla o mě holka. Ráno jsme čekali půl hodiny na autobus. V muzeu to měli pěkné. Bylo tam hodně ptáků, savců, obojživelníků, pavouků a hodně starodávných věcí a strojů.
Luděk Macháček


Všechny fotografie můžete vidět ve fotogalerii.

  Den bez aut – 21.9. 2012Na dnu bez aut jsme plnili úkoly, např. poznávání značek, orientace s mapou. Byli jsme ve smíšených družstvech. Čtvrťáci byli kapitáni. 2.A, 3.A ty nás museli poslouchat. Nakonec jsme dostali odměny. Moc se mi to líbilo, protože mě družstvo poslouchalo.
Zuzka Sedláčková

Dne 21.9.2012 se konal Den bez aut. 4.A byla nejstarší a tak jeden ze tří byl vedoucí. Plnili jsme plno úkolů, například oblékali cyklistu a turistu. Na konci jsme dostali tužky.
Míša Zaketovićová, Renča Červená

Byl pátek a byl Den bez aut. Páťáci připravovali pro školky a prvňáky program. My jsme zatím s druhákama a třeťákama měli soutěže. Byly tam různé aktivity, hry, psaní na papír a byla sranda. Na druhém stupni se ale učili. Těším se, až program budeme připravovat my.
Markéta Kupková


Všechny fotografie můžete vidět ve fotogalerii.

  Dopravní hřiště Náchod – 4.A – 24.9.2012Na dopravním hřišti se nám líbilo. Měli tam krásná kola, Několik značek chybělo, ale nevadí. Měli to tam hezké….. Těším se tam zase za rok. Luděk Macháček

24.9. jsme jeli do Náchoda na dopravní hřiště. V 7:05 jsme měli sraz na nádraží. Od nádraží jsme odjeli v 7:20. Nasedli jsme do vlaku a jeli dál a dál. A už jsme v Náchodě. Kája Černá

Jeli jsme vlakem do Náchoda. Když jsme dorazili, šli jsme od vlaku k hřišti. Tam jsme si vysvětlovali dopravní značky a předpisy. Po přestávce jsme šli na kolo. Já jsem dělal chodce. Musel jsem dětem připomínat, že na přechodech mám já přednost. Potom jsme měli krátkou přestávku. Pak jsme šli zase na kola. Po skončení jízd jsme dostali odměny. Když jsme přijeli z dopravního hřiště, přijela pro mě mamka. Zajeďte tam!
Vašík Roškota

….. Když jsme tam přijeli, hned jsme šli do třídy a pan instruktor nám vysvětloval pár věcí o dopravní slušnosti v Náchodě. Pak nám pustil takový film o dopravní výchově……. Když jsme jezdili, pan instruktor nám vysvětloval naše přestupky, když teda nějaké byly, ale jinak si myslím, že jsme jezdili dobře…..
Jirka Fišer

Když jsem sedl na kolo velmi jsem se těšil, až vyrazíme. Když jsme vyrazili měl jsem radost, ale nevěděl jsem, co nečeká. Spousta námahy a dopravních značek. Jo byla to námaha. Když byla přestávka, rozdal jsem čokoládu všem dětem z naší třídy. Měl jsem ten den narozeniny…
Ondra Týfa

Ve čtvrtek 24.9. jsme jeli na dopravní hřiště do Náchoda. A tam jsme si povídali o značkách a pak jsme jezdili na kolách. A bylo to tam dobrý.
Lucka Hrnčířová

24.září jsme jeli na dopravní hřiště do Náchoda. Na hřišti nás uvítal pán a pozval nás do učebny. Tam jsme se učili a pak byla přestávka a jedli jsme svačinu. Když jsme dosvačili, tak jsme vyjeli na hřiště. Bylo to hezké.
Sára Červinková

Jsem rád, že mám dva přestupky. Byla to velká zábava, až na stopky. Světelné křižovatky s překážkou jsou nejlepší. O přestávce byl velkou zábavou kolotoč.
Filip Veverka

Nejdřív jsme si povídali o testu, o značkách a pak jsme si pouštěli video. Rozdali jsme si kola a vyjeli. Udělal jsem jednu chybu a došlo na svačinu. Dojedli jsme a vyrazili znovu. Pak už jsem neudělal žádnou chybu. Dobře jsem se bavil a pak jsme šli dlouhou cestu na vlakové nádraží. Čekali jsme na vlak, který jel ve 12:20. Dojeli njsme, naobědvali a mě ujel autobus.
Bóďa Ptáček

Všechny fotografie můžete vidět ve fotogalerii.

  Slavnostní otevření hřiště5. září bylo pro žáky i učitele Základní školy a Mateřské školy Krčín a pro hokejisty a trenéry Spartaku Nové Město nad Metují svátečním dnem!
S pomocí sponzorských darů firem, rodičů, učitelů, zaměstnanců školy a žáků se podařilo v letošním roce oběma organizacím společně dobudovat hřiště s umělým povrchem. Všem zúčastněným patří velké poděkování!
Na nově otevřeném hřišti změřili své fotbalové síly dva týmy hráčů – žáci ZŠ Krčín a hokejisté Spartaku. I když jim fandilo hodně příznivců včele s panem starostou Petrem Hable, gól v prvním poločase nepadl. Týmy tedy dostaly posily! Do hry nečekaně nastoupil pan Ivo Ulich, prvoligový fotbalista Slávie Praha a bývalý žák školy. Tým hokejistů podpořil svou hrou pan trenér Řezníček. I když utkání nakonec skončilo remízou, bojovnost, radost a sportovní nadšení hráčů zvítězilo!
Věříme, že rozšíříme s podporou Spartaku Nové Město nad Metují působnost školy z oblasti výchovně vzdělávací nejen na žáky , ale i na rodiče a tím, že nabídneme zázemí s dostatkem podnětů ke zdravému formování osobnosti člověka a budování pozitivních mezilidských vztahů na základě sportovních aktivit.

Mgr. Jana Vitverová, ředitelka ZŠ a MŠ Krčín

  Den bez aut – 21.9. 20123. září jsme se poprvé sešli s prvňáčky v 1.A. Všichni jsme je přivítali a popřáli jim úspěšný a krásný první školní rok. Všechny fotografie můžete vidět ve fotogalerii.přehazované, volejbale a bränballu.


  Školní výlet 8.BZ výletu už je ve škole i třída 8.B, která ve dnech 21. - 22. června zakončila školní rok pobytem v Žamberku.


  Doskočiště pro skok dalekýV závěru letošního školního roku se nám podařilo vlastními silami dokončit sektor pro skok daleký. Velké poděkování patří všem, kteří se podíleli na zdárném průběhu náročné rekonstrukce. Doskočiště, které bylo "pokřtěno" v průběhu Zahradních radovánek, je tak připraveno k využití v příštím školním roce.


  Informace z Oranžového turnajeJednotlivé přehledy, tabulky:

Základní tabulka
Postupová tabulka
Rozpis postupový

Několik fotografií je dostupných na www.facebook.com/volejbal.novac.


  Slavnost slabikáře

<>

Mgr. Monika Drašnarová

  Školní jídelnaInformace ke změnám ve školní jídelně v tomto školním roce naleznete zde.

  Statut fakultního pracovištěDíky spolupráci naší školy s Pedagogickou fakultou Univerzity Hradec Králové v minulém školního roce, jsme získali statut fakultního pracoviště.

  Organizace školního roku 2012/13

Přehled plánovaných akcí a důležitých informací k novému školnímu roku naleznete zde.

  Výlet 3.AFotografie ze školního výletu 5.A do Adršpachu a z následného přespání ve škole - můžete vidět ve fotogalerii.


  Sportovní denVe středu 26. 6. jsme pro děti připravIMG src="images/slavnost_slabikare2012_1.jpg" widht="420">Dne 21.6.2012 se uskutečnil „Den Slabikáře“. Prvňáčci si pro své rodiče i ostatní hosty připravili vystoupení, ve kterém ukázali, co všechno se během svého prvního roku ve škole naučili.


  Návštěva vesnických školNa začátku června byla naše 5. třída navštívit své budoucí spolužáky v okolních školách. Seznámili se s prostředím jejich škol a jak to funguje ve třídách, kde se spolu učí více ročníků najednou. Naši návštěvu nám 21.6. oplatili a prohlédli si školu, kam příští rok začnou chodit.


  Nová trička 7.A
  Výhra za Krčínský maraton

Ve středu 20.6.2012 si třída 6.A vybrala svoji odměnu z Krčínského maratonu (za nejvíce uběhnutých kilometrů na žáka) a vyrazila na bowling. Přibrala do party i kamarády z 6.B, aby zábava byla ještě větší! Výhru jsme si báječně užili a děkujeme všem, kteří naši třídu při maratonu podpořili!! p.s. Z Krčína na Rychtu jsme šli přes Městské muzeum a zvládli i stopovanou!


  Zahradní radovánky 2012Zahradní radovánky, které se nesly v duchu olympijských her, jsou za námi.

Celkový počet účastníků 765!

Tato pravidelná školní akce pro žáky a rodiče se uskutečnila za finanční podpory Královéhradeckého kraje .


  Speciální maratonská příloha časopisu!  Fotografování třídVšechny fotografie tříd můžete vidět ve fotogalerii.


  Výlet 1. a 2. třídy

Dne 8.6.2012 žáci 1. a 2. třídy vyjeli na školní výlet. Prohlédli si zámek Opočno, poté zdolali rozhlednu Osičina. Všichni mají pěkné zážitky, výlet se vydařil.

Jana Němečková, tř. uč. 1. třídy

Více fotografií můžete vidět ve fotogalerii.


  Soustředění Terénních berušekI Terénní berušky mají za sebou výlet, lépe řečeno soustředění. Jak si to v Jinolicích v Českém Ráji užily si můžete prohlédnout ve fotogalerii.


  Miletín, Pecka – 7. 6. 2012 – 3.A, 4.ADne 7. 6. se vydala 3. A a 4. A od školy směrem do Miletína. V Miletíně jsme navštívili tamní sklepení. Tam jsme také viděli studnu hlubokou 30m s 6m vody. Potom jsme si prohlédli rodný domek K. J. Erbena. Po svačině rozdaly p. uč. listy s plánkem a úkoly a vydali jsme se po naučné stezce K. J. Erbena dlouhou 5 km. Po obědě jsme se přemístili na hrad Pecka, kde na nás čekal Karel IV. Po skončení představení jsme si prohlédli historické zbraně, mleli mouku, vyráběli nitě ze lnu, prali prádlo v neckách… Výlet se nám líbil.

Třeťáci a čtvrťáci

Více fotografií můžete vidět ve fotogalerii.


  Výlet 6. třídŠesté třídy vyrazily na výlet na Kunětickou horu. Nebylo to ale jen tak ledajaké zastavení na hradě. Čekaly nás pravé antické olympijské hry… Ve skanzenu v Krňovicích jsme se zase přenesli na vesnici do doby roubenek, statků, špejcharů a stodol. Domů jsme si odváželi vlastnoručně vyrobené mýdlo…
Více fotografií můžete vidět ve fotogalerii.


  7.B se vrátila z výletu

Ve dnech 31. 5. a 1. 6. jsme celá 7. B s paní učitelkou Noskovou a panem učitelem Vítem vyrazili celí natěšení na školní výlet. Cesta do Sedmihorek v Českém Ráji byla sice dlouhá, ale stálo to za to. Už ve vlaku jsme začali v týmech soutěžit o indicie, o které se bojovalo celý náš výlet. První den jsme toho stihli dost a dost. Zahráli jsme si brennball a přehazovanou, také jsme se vydali na hrad Valdštejn. Den druhý už nás čekalo finále. Kdo asi vyhraje poklad Sedmihorek? Prozradíme jen, že nikdo neodešel s prázdnou. I když počasí bylo spíše aprílové, náladu nám nezkazilo a my na výlet budeme dlouho vzpomínat.

Více fotografií můžete vidět ve fotogalerii.


  Poslední setkání Před školou ve školeDne 22.5. 2012 proběhlo již poslední setkání budoucích prvňáčků na akci Před školou ve škole. Tentokrát si měli možnost projít celou školu a podívat se do učeben a místností, které je příští rok čekají například jídelna, šatna, ateliér výtvarné výchovy, ateliér hudební výchovy, počítačová učebna, družinka … Během své cesty plnili různé úkoly a za jejich splnění dostávali razítka. Na konci své cesty se všichni sešli v učebně 1. třídy a společně se před prázdninami rozloučili.

Více fotografií můžete vidět ve fotogalerii.


  Pasování na čtenářeDne 29.5.2012 byli naši prvňáčci pasováni na čtenáře. Akce proběhla v Městské knihovně v Novém Městě nad Metují. Děti ukázaly, jak se během první třídy naučily číst, popovídaly si s princeznou Abecedou i rytířem Janem Černčickým. Vše proběhlo v příjemné atmosféře a všichni máme na co vzpomínat. Děkujeme pracovnicím knihovny za pěkný zážitek.

Více fotografií můžete vidět ve fotogalerii.

Mgr.Jana Němečková, tř. uč. 1. třídy


  Vydařené setkání ve Strzegomi!

V neděli 27. 5. 2012 jsme vyjeli na Festyn do partnerskperličky ze světových maratonů, můžete obdivovat návrhy olympijských medailí, seznámit se s některými sportovci v olympijských barvách....a to určitě není všechno, co je tu k vidění...

Více fotografií můžete vidět ve fotogalerii.  Přednáška o resuscitaciV úterý 15. 5. si žáci všech ročníků mohli v rámci hodin „Ochrana člověka za mimořádných událostí“ vyzkoušet v naší tělocvičně resuscitaci, tedy oživování, „naživo“ na figuríně.

Více fotografií můžete vidět ve fotogalerii.


  Náchodská Malá Prima sezóna

Žáci Jiří Fišer a Bohdan Ptáček ze 3. A získali 1. místo ve výtvarné soutěži Malé Prima sezóny, 2. místo obsadila Tereza Dyntarová z 1. A.

Ivana Hanušová


  Notičky reprezentovaly školu

V rámci 29. ročníku Smetanovských dnů vystupovali Notičky – přípravka a Notičky ve čtvrtek 10. 5. 2012 na Novoměstské písničce, kde spolu s nimi vystupovaly sbory ze škol v Novém Měsé školy v polské Stzegomi. Setkání bylo v duchu kulturním, sportovním a ekologickém. Naše Terénní berušky a kroužek aerobiku přispěly svými vystoupeními do bohatého odpoledního programu všech strzegomských škol. V ekologickém koutku jsme prezentovali činnosti našich žáků, kterými přispívají k ochraně přírody a naši fotbalisti ze čtvrté a páté třídy udatně bojovali ve fotbalovém utkání v duchu EURA 2012. K přátelské a pohodové atmosféře přispělo nemalým dílem i slunečné počasí, které tuto společenskou událost provázelo. Se spoustou úžasných zážitků za společného setkání jsme se v podvečerních hodinách vraceli příjemně unaveni domů.

Více fotografií můžete vidět ve fotogalerii.


  MINIFOTBAL - okrskové kolo Nové Město nad Metují , 11. 5. 2012Ve spolupráci s Nezávislou společností Luštinec jsme i letos uspořádali okrskové kolo v minifotbale starších žáků. Celkové 3. místo je pro kluky zklamáním. Svým výkonem však nezklamali a zaslouží pochvalu. Nejlepším hráčem turnaje byl vyhlášen Dominik Bogusz (IX.B).


  Výstava na téma "maraton a olympijské hry"Letošní jaro je v naší škole ve znamení maratonu a olympijských her. Ve vestibulu školy postupně vzniká výstava, kterou se táhne "maratonských" 42 - přečíst si můžete povídky o 42 slovech, zopakovat převody jednotek s číslem 42 a vypočítat příklady s tímto číslem, najít zajímavosti a tě nad Metují. Zážitkem pro nás bylo sledovat program ostatních pěveckých sborů. Nejpůsobivějším okamžikem byla společné závěrečná píseň v podání téměř dvou stovek zpěváků!


  Vyhlášení výsledků Krčínského maratonuFotografie z vyhlášení výsledků, které proběhlo v pondělí 14.5., si můžete prohlédnout ve fotogalerii.


  Před školou ve školeDne 24.4. 2012 proběhlo už třetí setkání budoucích prvňáčků. V první části se věnovali přípravě školní tašky, práci si vyzkoušeli i na interaktivní tabuli. Ve druhé části si popovídali o čarodějnicích, poté si jednu vyrobili a vymysleli jí jméno.
Více fotografií můžete vidět ve fotogalerii.


  Víkend s Notičkami se vydařil!

Starší Notičky spaly opět ve škole ze 4. na 5. května 2012. V hudebním ateliéru se pilně připravovaly na svá vystoupení. Nejprve je čekala účast na Novoměstské písničce a po té vystoupení pro naše babičky i dědečky v náchodském Domově důchodců k Svátku matek. Kromě nácviku jsme také opékali a užívali si her a zábavy na školní zahradě. Odměnou za pilnou práci byl pro všechny nádherný ohňostroj, který jsme viděli z kopce nad Krčínem. Po poslechu pohádky na dobrou noc spali všichni tvrdě až do rána!


  Vystoupení v domově důchodců

V pátek 11. 5. předali naši žáci pomyslnou kytičku pohádek, tanečků a písniček babičkám i dědečkům v Domově důchodců v Náchodě ke Svátku matek.


  Naše škola běžela Pražský maratón!

Po úspěšném Krčínském maratonu se naše škola 13.5. 2012 zúčastnila Pražského mezinárodního maratonu – kategorie štafet (3x10 km + 12,195 km). Ve složení Pavla Halásková, Monika Drašnarová, Jana Voborníková a Martin Volf jsme se mezi 500 štafetami neztratili a s časem 4:04 jsme s nádherným sportovním zážitkem protínali cílovou pásku.


  Krčínský maraton máme úspěšně za sebou!Přinášíme velké množství fotografií z 1. ročníku Krčínského maratonu. Výsledky budou slavnostně vyhlášeny v pondělí během třetí vyučovací hodiny. Do té doby je organizátoři pečlivě střeží pod pokličkou.


  Úspěchy v matematických soutěžích 2011/12Nejvíce si ceníme reprezentace Martina Doubka v krajském kole matematické olympiády v Hradci Králové.


  4. 5. 2012 - Krčínský maratonTým učitelů ZŠ Krčín se letos rozhodl pokořit Pražský maraton.

Rodiče, sourozenci, příbuzní, kamarádi, přidejte se a vydejte se na trať Krčínského maratonu v okolí naší školy. Zvolte si třídu, které svoji uběhnutou vzdálenost věnujete. Tím zvýšíte její šance na celkové vítězství.


  Aktuality z volejbalového týmu

Dne 17.února 2012 se na naší škole uskutečnila první schůzka nového volejbalového kroužku v Novém Městě nad Metují. Schůzka se konala na ZŠ Krčín za účasti pouze 5 dětí, ale po dvou měsících a předváděčce na okolních školách je naše základna už trojnásobná. Většinu tvoří děti z prvního stupně, ale máme i kategorii pro 2.stupeň.
Přijďte mezi nás a zkuste zjistit, jak prímová hra ten volejbal může být. Trénujeme hodinu každé úterý od 16hodin a čtvrtek od 17hodin. Pokud si chcete nejdříve zjistit nějaké bližší informace, mrkněte na www.volejbal-nm.cz nebo zavolejte na 603 896 891.

Naši trenéři ve spolupráci s krajským metodickým střediskem pořádají 2.5. od 12:30 do 14:30 v prostorách ZŠ Komenského volejbalové školení pro učitele i žáky. Na programu jsou nejen nová pravidla P>

  Vyhráli jsme králíka!Stali jsme se vítězi soutěže Náchodského deníku o největší kraslici. Ta naše vznikla v první jarní den na zahradě naší školy. Paní ředitelka Jana Vitverová převzala hlavní výhru - velikonočního králíka. Dnes už se králík zabydluje u nás ve škole a čeká na jméno, které mu děti vymyslí. Máme tak nového maskota naší školy.


  Beseda se spisovatelkouV úterý se 6. ročníky zúčastnily besedy se spisovatelkou Petrou Braunovou v novoměstské knihovně. Zajímavé povídání i autorské čtení přiblížilo žákům některé knihy této spisovatelky a snad i podnítilo k vlastní četbě.


  Netradiční Den učitelů28. března jsme ve škole slavili Den učitelů. Letos to byla oslava netradiční. Některé třídy si připravily pro své vyučující dárek – učily místo nich. Nápad se zrodil v dětském parlamentu a někteří ho vzali opravdu vážně. Z učitelů se stali žáci, z žáků učitelé. Výměna rolí přinesla pro obě strany mnoho zkušeností…

Více fotografií můžete vidět ve fotogalerii  www.volejbal-nm.cz nebo zavolejte na 603 896 891. Na náš kemp se může přihlásit kdokoliv, nemusí být členem našeho kroužku a dokonce ani nemusí umět hrát volejbal. Ten se budeme učit společně až na místě.


  Přednáška o Boženě NěmcovéŽáci z 8. tříd se zúčastnili přednášky o naší přední spisovatelce Boženě Němcové v novoměstské knihovně. Netradiční seznámení s životem této spisovatelky pro ně připravila Eva Maurová, které tímto děkujeme za velmi přijemné a přínosné dopoledně strávené v knihovně.


  Skokanská laťka2.dubna se 29 žáků naší školy zúčastnilo Skokanské laťky, závodů ve skoku vysokém na ZŠ Malecí. Na stupních vítězů se ve svých kategoriích umístili: Kateřina Halamková, 6.A - 1. místo, Kristýna Světlíková, 6.B - 2. místo, Petr Dřímal, 7.B - 2. místo, Matyáš Tvrdík, 7.B - 3. místo, Karolína Šmídová, 7.A - 2. místo, Honza Čtvrtečka, 8.B - 2. místo. Medailistům gratulujeme a všem zúčastněným děkujeme za výbornou reprezentaci naší školy. Dějepis 6. třídPři naší cestě starověkým Egyptem jsme nemohli nepotkat pozoruhodné egyptské písmo - hieroglyfy. S pomocí předlohy se děti podepisovaly právě tímto obrázkovým písmem.....

Více aktualit z našich hodin dějepisu můžete vidět na stránce Předměty/Dějepis


  Matematická olympiáda

Martin Doubek byl opět vynikající. Jako vítěz okresního kola Matematické olympiády kategorii Z9 konané v Náchodě dne 25.1.2012 postoupil do krajského kola. Mezi dalšími postupujícími byli žáci z víceletých gymnázií a žáci základních škol s rozšířenou výukou matematiky. Konkurence byla opravdu veliká. Svojí pílí a houževnatostí se pustil do řešení jednotlivých úloh. Nakonec celkově skončil na 11. místě, ale jako 1. mezi žáky základních škol. Jeho úspěchu se velice vážíme a přejeme Martinovi hodně dalších úspěchů ve studiu.
A pokud někdo chcete porovnat svoje znalosti, pokuste se vyřešit zadání z okresního nebo krajského kola matematické olympiády pro rok 2012 -2013.

matematická olympiáda - okresní kolo
matematická olympiáda - krajské kolo


  Jarní úklidJaro je tady a protože nám není okolí naší školy lhostejné, rozhodli jsme se jej uklidit a zkrášlit. Venku bylo příjemně teplo, sluníčko svými paprsky krásně hřálo a i nálada byla nějak lepší. Nejprve jsme šli pro nářadí, které jsme během zimy opravili. Potom nás pan učitel Vít rozdělil do skupinek a každá pracovala na určité části. Ze začátku nás práce docela bavila, ale pak stále více přicházela únava. Ještě štěstí, že učitel nemůže být všude. Nejprve jsme hrabali, potom jsme i stříhali keře. Nakonec jsme vše zametli a odvezli do kontejneru. A že toho po zimě nebylo málo svědčí i skutečnost, že kontejner je již zcela zaplněný. Po dvou hodinách jsme byli docela unavení, ale když vidím jak krásně máme ozdobenou školu, tak si říkám:„Stálo to za to“.


  Barevný den21.březen - první jarní den v krčínské škole byl tentokrát hned v pěti barvách - modré, zelené, červené, černé a žluté, tedy v olympijských barvách.....


Na výsledky našeho snažení se můžete podívat ve fotogalerii


a vzornou reprezentaci školy.


  Třeťáci na horáchByli jsme na lyžáku ve Staré škole. Moc se nám tam líbilo. Když jsme dorazili, tak jsme si odpočinuli a vybalili věci. Pak jsme šli na večeři a měli jsme sekanou s bramborem. Pak jsme se napili a měli klid. Po klidu jsme si šli hrát. Třeba mrkanou a blázinec. Byl to hezký zážitek.
Každý den jsme chodili lyžovat. 10. 2. jsme bohužel museli opustit Orlické hory a jet domů. Moc rádi budeme vzpomínat na všechny dospělé osoby a děti, které tam byly.

Renča a Zuzka ze 3. A
Více fotografií můžete vidět ve fotogalerii


  Keramika pro veřejnostDne 16.2.2012 jsme na naší škole přivítali hosta. Večerní keramiku pro veřejnost navštívila milá, usměvavá, hlavně trpělivá novoměstská keramička Petra Bláhová a příchozím předvedla práci na hrnčířském kruhu. Po ukázce a teoretickém výkladu si děti i dospělí vyzkoušeli pod jejím vedením toto umění v praxi. Všichni si kromě krásných zážitků odnesou i výrobek z hrnčířského kruhu na památku. Protože se nám akce moc líbila a chceme dopřát i dalším zájemcům stejný zážitek, určitě pozveme paní Petru opět mezi nás.

Mgr. Monika Nováková

Více fotografií můžeBR>
V úterý 29.ledna 2013 proběhlo okresní kolo dějepisné olympiády. Klára Hovorková z 9.A obsadila v nesnadném historickém klání krásné 12.místo, Michaela Ježková z 9

  Velikonoční kraslice
  Škola ve znamení 42

Škola ve znamení čísla 42? Ano - na jaro letošního roku připravujeme velkou sportovní akci pro všechny velké i malé milovníky běhu, a to běhu přímo maratonského. Maratón = 42km....a co všechno lze se 42 provést, jak to vlastně s tím starověkým maratoncem bylo, to se dozvíte už v průběhu dubna ve vestibulu krčínské školy....A malý velký bonus - nechte se překvapit, ale rok 2012 je rokem olympijským


  Beseda v knihovněŽáci semináře tvůrčího psaní a někteří žáci z 8. tříd se v Knihovně v Novém Městě nad Metují zúčastnili besedy se spisovatelkou Ivonou Březinovou. Setkání účastníkům přineslo mnoho podnětů nejen k vlastní práci, ale inspiraci k četbě knih, které autorky napsala právě pro tuto věkovou kategorii. Ve svých knihách zpracovala aktuální problémová témata jako je anorexie, závislost na drogách, nebo automatech.


  Chemická olympiáda

Dne 5.3.2012 se konalo okresní kolo Chemické olympiády, kterého se zúčastnili dva žáci naší školy – Lukáš Práza, který se umístil na 11. místě a Karel Bartoš, který získal 13. místo. Děkujeme z.B se umístila na neméně cenném 26.místě. Oběma žákyním patří pochvala za vzornou reprezentaci krčínské školy.

  Sobotní turnaj minivolejbaluV sobotu 26. ledna proběhl turnaj minivolejbalu v Kostelci nad Orlicí. Doprovodný text nám napsala jedna z hráček.

Více informací si můžete prohlédnout na Sobotní turnaj minivolejbaluVíce fotografií můžete vidět ve fotogalerii.

  Zápis do 1. ročníkuVe dnech 17.1. a 18.1. 2013 proběhl zápis dětí do 1. ročníku. Na budoucí prvňáčky se už moc těší paní učitelky z 1. stupně.

Více fotografií můžete vidět ve fotogalerii.

  Další soustředění minivolejbaluO víkendu 11.1 - 13. 1.2013 se konalo dálší víkendové soustředění minivolejbalu.

Více informací si můžete prohlédnte vidět ve fotogalerii


  Výsledky Matematické olympiády - okresní kolo

Velký úspěch našich žáků v okresním kole Matematické olympiády - všem blahopřejeme a děkujeme za pěknou reprezentaci školy.


  Seznam žáků přijatých do 1. třídy

seznam prvňáků 2012/13

  Zápis do 1. třídyVe dnech 19. – 20. 1. proběhl zápis žáků do 1. ročníku.
Všichni se už moc těšíme na nové školáky.

Více fotografií můžete vidět ve fotogalerii

Paní učitelky z 1. stupně


  Inspekční zpráva  Žákovská soutěž v projektu Učíme interaktivně - ZŠ 2.stupeň

Dne 11.1.2012 se v rámci závěrečné konference projektu „Učíme interaktivně - ZŠ II. stupeň“ uskutečnilo hodnocení nejlepších žákovských prací. Do nejužšího výběru pěti nejlepších prací postoupila i práce Martina Doubka, který získal čestné uznání za velmi názorný a poctivě zpracovaný výukový sešit Fyzikální převody jednotek a výpočty rychlosti. Gratulujeme ! Tato práce je uložena na internetových stránkách www.ucimeinteraktivne.cz › ZŠ A MŠ KRČÍN. Ke spuštění je třeba nainstalovat program ActivInspire.  Vánoční přáníPřejeme Vám krásné prožití vánočních svátků a šťastný celý příští rok 2012.


  7. B má nová trička!7.B si k Vánocům nadělila nová třídní trička. Tentokrát mají černou barvu. Vyhrál návrh Páji Huškové. Tak se můžete podívat jak nám to hezky sluší (ve fotogalerii).

Lucie Nosková  Vánoční besídka 1.AVíce fotografií můžete vidět ve fotogalerii


  volby do školské rady

Zápis o průběhu a výsledcích voleb do Školské rady ZŠ a MŠ Krčín ZDE


  Terénní berušky zamířily dobýt vánoční Prahu

Na Staroměstském náměstí v Praze, kde jsou v plném proudu vánoční trhy, se v úterý 13. prosince v podvečer sešlo téměř na 50 mladých lidí s červenými deskami s černými puntíky. Někteří byli ještě obtěžkáni hudebními nástroji. My z Nového Města nad Metují bychom nebyli vůbec překvapení – známe náš krčínský sbor Terénní berušky. Jestli někdo zpočátku kroutil nevěřícně hlavou, brzy ho Terénní berušky přesvědčily o tom, že na podium u krásného vánočního stromu patří. Jejich zpěv se nesl celým náměstím a posluchačů rozhodně nebylo málo a po první písničce přicházeli další. Teď už i Praha ví, jak to Terénním beruškám krásně zpívá!


  VÝSLEDKY VOLEB DO ŠKOLSKÉ RADY

Zvolení členové z řad zákonných zástupců žáků:
Donajová Marie, Habrmanová Eva, Majerská Renata

Zvolení členové z řad pedagogických pracovníků:
Volf Martin, Minaříková Romana, Vít Vladimír


  5. ročník soutěže školních časopisů a novinNáš časopis byl v celostátní soutěži Školní časopis roku 2011 úspěšný a postoupil do finálového kola. Zástupci redakce Krčíňovin se 1. prosince zúčastnili slavnostního setkání finalistů v Brně. Do finále se náš časopis probojoval ve velké konkurenci 208 přihlášených časopisů. Pro naši redakci je to velký úspěch a povzbuzení do další práce.


  Mikulášská nadílkaVíce fotografií můžete vidět ve fotogalerii
  3. místo v soutěži Život kolem nás!Národní institut dětí a mládeže MŠMT ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy pod záštitou Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky vypsaly fotografickou soutěž pro děti s názvem Život kolem nás.
V soutěži bylo mnoho témat v různých kategoriích. Nás zaujalo téma Musíme si pomáhat. Naše krčínská škola pracuje s mnoha handicapovanými dětmi, snažíme se je zapojit do každé práce i zábavy. Vybrali jsme proto sérii reportážních fotografií z výletů, exkurzí a dalších aktivit, kterých se běžně účastní i handicapovaní žáci, a poslali je do soutěže.
Nedávno nám málem vyrazilo dech, když jsme dostali zprávu z poslanecké sněmovny, že dva naši bývalí deváťáci – René Semela a Dominik Herclík – si mají přijet vyzvednout ocenění za 3. místo v této soutěži do Parlamentu České republiky.
Moc oběma blahopřejeme, máme velkou radost z ocenění i z toho, že si opravdu pomáháme.

Eva Bezstarosti, Vladimír Vít


  Sdělení rodičům

Vážení rodiče, páni a dámy, ministr školství prosadil urychlené projednávání vládního nařízení č. 564/2006 Sb. o platových poměrech zaměstnanců ve veřejném sektoru a bez jakýchkoliv konzultací se sociálními partnery navrhl do platového předpisu zakotvit možnost, aby ředitel školy mohl stanovit pedagogickým pracovníkům plat v rozpětí. Dne 7. 12. 2011 z jeho iniciativy učitelé ztratí rozhodnutím vlády poslední jistotu – tarifní plat podle délky praxe. Tím si vláda otevírá cestu k dalšímu snižování rozpočtu kapitoly školství až na 2,3 % HDP.
Tímto krokem ministr školství přenáší zodpovědnost za úroveň odměňování pedagogických zaměstnanců na ředitele škol. Pro ředitele škol bude závazný pouze 1. platový stupeň a očekávané navýšení tarifů bude plně závislé na výši objemu finančních prostředků, které bude mít k dispozici. Ministr školství bere tímto jistotu slibovaného navýšení platů, navíc nemá žádný objektivní důvod, proč po roce zavedení nových platových tabulek pro pedagogy zcela zpochybňuje, že pedagogická zkušenost a dokonalost je získávána z velké míry dosaženou praxí.

Předsednictvo Českomoravského odborového svazu pracovníků školství rozhodlo vyjádřit svůj nesouhlas vyhlášením výstražné stávky v den jednání vlády – 7. 12. 2011.

Základní škola a Mateřská škola Krčín se připojuje ke stanovisku odborového svazu, avšak stávkovat nebude. Pokud by však došlo ke schválení návrhu pana ministra, byli bychom nuceni svůj nesouhlas projevit stávkou, která však nebude pouze hodinová.

V Novém Městě nad Metují, 6.12.2011


  NOVÉ VOLBY DO ŠKOLSKÉ RADY

Vážení rodiče, děkujeme za vaše hlasy odevzdané při volbách do školské rady.
Z důvodu chyby ve jméně jednoho z kandidátů jsou tyto volby neplatné.
Nové volby proběhnou v ZŠ Krčín ve dnech 8. a 9. prosince 2011. Volební místnost bude otevřena oba dny od 6:15 hod. do 7,55 hod. a odpoledne od 11:35 hod. do 17:00 hod.

Děkujeme za pochopení.

  Exkurze 4. a 5. třídy v PrazeO půl sedmé jsme vyjeli od školy. Když jsme dojeli do Prahy, pan řidič nás vysadil kousek od Pražského hradu. Došli jsme k hradu a vyfotili jsme se s hradní stráží. Pak jsme prošli všechna tři nádvoří a navštívili jsme chrám svatého Víta. Potom jsme se vydali na Karlův most, kde nám paní učitelka řekla, ať najdeme sochu Bruncvíka, o kterém jsme se učili. Bruncvíka jsme našli a vydali jsme se na Staroměstské náměstí. Nejdříve jsme si zašli na oběd do KFC, a potom honem na Staroměstské náměstí. Byli jsme tam přesně ve 12 hodin. Rozezněly se zvony a byl to moc pěkný zážitek. Dále naše cesta vedla k Národnímu divadlu. Nejdříve jsme si prohlédli základní kameny a potom sál. Dále jsme měli namířeno do Technického muzea. Bylo tam mnoho oddělení např. vojenské, technické atd. Nejvíce se mi líbilo oddělení smíšené, ve kterém byly auta, vlaky, letadla, modely atd. Kousek od muzea si nás vyzvedl pan řidič a dovezl nás zpátky do Nového Města.

Ondřej Hejcman 4.A Více fotografií můžete vidět ve fotogalerii
  Orion florbal cup - okresní finále - dívky třetí, chlapci čtvrtíVynikajícího úspěchu dosáhla naše děvčata v okresním kole Orion florbal cupu, které se uskutečnilo 15. 11. 2011 v Polici nad Metují. Po výborném výkonu bez jediné porážky jsme v konkurenci devíti škol obsadili TŘETÍ MÍSTO. O úspěch se zasloužily: Žižková R., Rydlová A., Petříková K., Doležalová B., Holiczová G., Voborníková P., Hovorková K., Křupalová A., Novotná N., Svatoňová M.

Okresního kola se zúčastnili též CHLAPCI. Po vítězství v okrskovém kole obsadili v okresním kole 9. 11. 2011 v Jaroměři velmi pěkné čtvrté místo.


  VOLBY DO ŠKOLSKÉ RADY Z ŘAD ZÁKONNÝCH ZÁSTUPCŮ ŽÁKŮ

V úterý 29. 11. 2011 proběhnou volby do Školské rady ZŠ a MŠ Krčín z řad zákonných zástupců žáků. Hlasovat bude možné od 14,00 do 18,00 ve vestibulu školy.

  Naše škola je „Zdravá škola“Včera 22. 11. 20011 zástupci Základní školy a Mateřské školy Krčín úspěšně obhájili u kulatého stolu na Státním zdravotním ústavu v Praze projekt, který nás začlenil do Programu škol podporujících zdraví v projektu „Zdravá škola“.
Záměrem programu je aplikovat strategii podpory zdraví na podmínky školy ve třech základních oblastech – pohoda prostředí (věcné, organizační a sociální), zdravé učení (smysluplnost, přiměřenost, spolupráce a motivující hodnocení) a otevřené partnerství (škola jako demokratické společenství, kulturní a vzdělávací centrum). To jsou zásady, které nás oslovili a které chceme i za pomoci projektu ve škole uplatňovat a rozvíjet. Velmi cenná bude pro nás i výměna zkušenosti s jinými školami zapojenými v projektu, nabídka dalšího vzdělávání i možnost získání finančních prostředků pro modernizaci a zlepšení pracovního prostředí ve škole.

Mgr. Jana Vitverová, ředitelka ZŠ a MŠ Krčín


  "Víkendovka" 7.BVe dnech 4.-5. 11. 2011 se v 16 h 7.B sešla ve vestibulu školy kvůli předem naplánované víkendovce! Hned ze začátku jsme si navrhovali třídní trička a hlasovali jsme pro ten návrh, který se nám líbil nejvíce. Potom nastal čas večeře. Všichni se zapojili do přípravy špaget s omáčkou. Po jídle následovala módní přehlídka - každý si vymyslel kostým, případně scénku. Všichni se moc pobavili i při hře z pořadu "Partička" - kdy každý co nejrychleji řekne jedno slovo do příběhu na dané téma. Potom jsme se dívali na pár dílů "Věřte nevěřte"! Následovaly společenské hry. Nakonec jsme si zahráli i hru na kterou se všichni moc těšili - "Sardele". Pravidla jsou taková, že jeden se jde schovat a když se někomu podaří ho najít, tak se k němu schová také. Nejlepší na tom je, že se celá hra hraje v úplné tmě! Ráno v 8 h jsme se nasnídali a v 9 h jsme se rozešli nadšení z víkendovky.

Pávlína Hušková, 7.B Více fotografií můžete vidět ve fotogalerii
  Klání žáků darebákůVe středu 9.listopadu proběhla soutěž mezi novoměstskými školami "Klání žáků darebáků". Družstvo krčínské školy ve složení - Lukáš Práza, Marek Matoulek, Klára Petříková, Katka Hejcmanová, Martin Doubek a Míša Ježková velmi důstojně reprezentovalo naši školu, obsadilo krásné 3.místo. Rovněž je třeba připomenout, že přípravy na soutěž se od počátku účastnili ještě další žáci z 8. a 9.tříd. I jim patří velké poděkování za snahu a odvedenou práci. Otázky z oblasti např. historie, sportu, literatury a dalších, praktické úkoly, kulturní vystoupení, která měla soutěžícím i divákům zpříjemnit odpoledne, to vše v průběhu celých třech hodin. Součástí soutěže byl i výtvarný úkol, kterého se skvěle zhostili žáčci 4.třídy pod vedením paní učitelky Ivy Hanušové. Jejich dílo bylo oceněno čestným uznáním od odborné poroty a s nimi i další výtvarná práce Adély Křupalové a Nikoly Kovalské, které vytvořily renesanční postavu. Soutěžící měli podporu i v hledišti, kde ostatní žáci naší školy neúnavně povzbuzovali.


  VYHRÁLI!!!Na SPŠ stavební v Náchodě v soutěži "Klání žáků deváťáků" na 1. místě Martin Doubek, Jan Linhart, na 2. místě Daniel Dobiáš, Vojtěch Stolín a na velmi pěkném 4. místě Petr Holčík a Matěj Ptáček. Gratulujeme!


  Orion florbal cup – okrskové kolo, kat. H IV., 3. 11. 2011Ve čtvrtek 3. listopadu jsme ve spolupráci s ostatními školami Nového Města nad Metují uspořádali okrskové kolo Orion florbal cupu. V konkurenci šesti družstev novoměstkých základních škol naše družstvo ve složení Stolín V., Stolín M., Dobiáš D., Práza L., Práza O., Ptáček O., Šírlo D. v turnaji zvítězilo a zajistilo tak naší škole POSTUP DO OKRESNÍHO FINÁLE, které se koná 9. listopadu v Jaroměři. Další naše družstvo obsadilo čtvrté místo.


  4.A na dopravním hřištiDne 10.10. se naše třída zúčastnila výuky na dopravním hřišti. V 7:20 jsme nasedli do vlaku a jeli jsme do Bělovse. V Bělovsi jsme vystoupili a šli jsme směrem k dopravnímu hřišti. Když jsme dorazili, ujal se nás pán, který nás zavedl do učebny. Jelikož bylo venku opravdu sychravé počasí, bylo příjemné posedět ve vyhřáté místnosti. Nejdříve jsme se učili dopravní značky a poté jsme se dívali na velmi naučný film. Když skončil film, šli jsme si ven pro kola. Každému nějaké přidělili. Poté jsme se rozjeli po hřišti každý jiným směrem. Jezdili jsme mezi značkami a snažili se neporušovat předpisy silničního provozu. Všichni měli natolik zmrzlé ruce, že se ani nedalo brzdit. Když jsme si zajezdili, uklidili jsme kola a vydali jsme se na cestu k vlaku. Chvíli jsme čekali na zastávce, ale brzy se v zatáčce objevil vlak. Poté jsme se vydali na cestu zpět do Nového Města, kde na nás čekaly naše maminky.

Ondřej Hejcman 4.A


  Start 11. ročníku Krčínské florbalové ligy15. října 2011 se rozběhl již 11. ročník Krčínské florbalové ligy. V pátek odpoledne se bude pravidelně utkávat šest přihlášených družstev. Soutěž vyvrcholí, jako každoročně, v květnu 2012 systémem play off. Na snímku obhájci loňského vítězství, družstvo IBK Dalen.


  Soutěž Nejlepší česká škola

Od minulého čtvrtka (6.10.2011) jsme všichni více či méně žili odvysílaným dílem projektu ČT “Nejlepší česká škola“. Požádali jsme okolní školy, představitele Města, spolupracovníky školy, firmy a organizace, které se školou spolupracují, i obyvatele našeho městečka o pomoc při hlasování. Především jsme ale požádali naše žáky, rodiče a blízké přátele, aby krčínskou školu podpořili. Všech hlasů si velmi ceníme, mnohem více si považujeme kladných ohlasů, které jsme po pro nás velmi zdařilém nahlédnutí do práce naší školy obdrželi!

V průběhu týdne se ovšem ukázala i druhá stránka celého tohoto projektu. Pozdě jsme začali chápat, že možná nebylo prvotní ukázat v televizi naši každodenní práci, ale připravit strategii pro hlasování. Zaskočila nás nepodpora i negativní komentáře, s nimiž jsme se setkali. Ve chvíli, kdy náš největší konkurent začal navyšovat hlasy přinejmenším podivným způsobem, jsme museli volit mezi rezignací, nehlasováním či použitím obdobných prostředků. Hrdost na práci, kterou odvádíme, hrdost na přímý přístup našich žáků nás přivedla k jasnému boji o hlasy. V tuto chvíli jsme velmi rádi za daný výsledek, znovu všem děkujeme za podporu. Přesto zůstává určité rozčarování. Chceme, abyste vy – naši žáci – vnímali a věděli, že naše pocity jsou smíšené. Systém hlasování je velmi diskutabilní, ale o vašem vědomí příslušnosti ke krčínské škole nelze diskutovat ani pochybovat. Chceme vás učit otevřenosti, spolupráci a férové hře… Pojďme se tedy věnovat naší každodenní společné práci s tím, že vždycky je důležité, jak se hra hraje…

Učitelé Základní školy a Mateřské školy Krčín


  Nejlepší česká školaDne 6. 10. v 15.45 proběhne na ČT 2 další díl pořadu Nejlepší česká škola, ve kterém se o tento titul bude ucházet i naše škola. Po odvysílání bude možné pořad sledovat na stránkách www.nejlepsiceskaskola.cz., kde mohou diváci hlasovat. Ve stejný den budou zúčastněné školy také v živém vysílání ČRo2. Budeme rádi, když podpoříte naši školu svými hlasy. Děkujeme!


  PŘESPOLNÍ BĚH – okresní finále, 27. 9. 2011V úterý 27. září 2011 se družstvo dívek naší školy zúčastnilo okresního kola v přespolním běhu. Celkově dívky obsadily 5. místo. Výborného úspěchu dosáhla Klára Petříková, která doběhla na druhém místě. Na fotu zleva: Aneta Rydlová, Gábina Holicsová, Klára Petříková, Bára Doležalová, Petra Voborníková, Míša Svatoňová.


  Adaptační pobyty 6.tříd, Dlouhé Rzy 19.-23.9.2011Slovíčko adaptace znamená přizpůsobení. Cílem našeho adaptačního pobytu bylo přizpůsobení se určitým pravidlům, která běžně fungují v komunikaci na druhém stupni naší školy. Nemáme tedy žádné problémy s pravidlem zvednuté ruky, víme přesně, co dělat, padne-li slovo "výzva". A jen naše třída ví, co je "technická pauza"!Adaptační pobyt byl i časem her, při kterých jsme navzájem poznávali sebe, své kamarády, učitele, učili se zodpovídat za své jednání,naslouchat si, pracovat v týmu, společně řešit problémy a společně se i zasmát.Nechyběla pohádka na dobrou noc, ani spousta překvapení! Přivezli jsme si mnoho nových dojmů, poznatků, návrh na naše třídní tričko a v neposlední řadě i pravidla dobré třídy, která s námi zůstanou až do devátého ročníku.
Velké poděkování patří i panu učiteli Drašnarovi, který nás celým pobytem vedl a připravil pro nás bohatý program! Více fotografií můžete vidět ve fotogalerii
  Zvonice v Krčíně ožilaV sobotu 10. září ožila krčínská zvonice. Postarali se o to učitelé a žáci naší školy, kteří se zhostili role průvodců a návštěvníkům nabídli možnost nejen se o této historické památce něco dozvědět, ale i vystoupat až nahoru na zvonici. Zvonice byla jednou z památek, které se otevřely veřejnosti v rámci Dnů evropského dědictví. Že byl o návštěvu zvonice zájem, svědčí i to, že se zde vystřídalo přes 300 zájemců o její prohlídku. Kdo se zde v ten den zastavil, jistě nelitoval!
video na YouTube.com


  Certifikát Fond Sidus  Individuální výchovný plán
Naše škola se stává od 1. září do 30.června pilotní školou pro pokusné ověřování individuálního výchovného plánu IVýP.


  Matěj Cita ze 2.A získal čestné uznání ve výtvarné soutěži Voda pro města

  Sportovní den I.stupně

V pátek 24.6.2011 byl v krčínské škole ve znamení sportu. Sportovní dopoledne pro 1.stupeň připravovala 5.třída a pojala ho tak trochu pohádkově. U jednotlivých disciplín mohli tak žáčci narazit třeba na piráty, čarodějnice, princeznu, dokonce i na šmoulu. Pod dohledem vojáka se házelo granátem, luštil pohádkový test, pejsek a kočička nachystali překážkovou dráhu, u pirátů se cvičilo na laně, jedna ze zkoušek ukazovala, jak se chodilo Bystrozrakému se zavázanýma očima a poslední stanoviště představilo jakési chodící fošny, na kterých se bez vzájemné spolupráce neudělal ani krok. Jak už to tak bývá, následovala odměna, která ale nebyla sladká - každý žáček dostal část skládačky,tu potom ve třídě spolu se spolužáky a paní učitelkou složil a odměna pro třídu v podobě plákatu byla na světě. Dopoledne se vydařilo, počasí bylo tentokrát naším spojencem a páťákům za skvělou přípravu patří veliká pochvala.


  Návštěva budoucích šesťáků v Krčíně

V pátek 17.června navštívili budoucí žáci šestého ročníku naši školu. Přijeli se svými učiteli z Černčic, Bohuslavic a Šonova. Prohlédli si celou školní budovu i svoji budoucí třídu, v tělocvičně pak došlo za bedlivého dozoru pana učitele Drašnara ke sportovnímu zápolení s krčínskými páťáky. Dětem se škola líbila, i když byly trochu zaskočeni její velikostí a množstvím schodů, které jsme při prohlídce museli zdolat. Na shledanou po prázdninách.

M.Patzáková a M.Minaříková

  Projekt 5.A

V průběhu 2.pololetí školního roku se žáci 5.třídy v několika přemětech věnovali vesmíru, planetám. V rámci výuky přírodovědy navštívili hradeckou hvězdárnu, vypracovali projekt o planetách. Při literatuře četli sci-fi příběhy o kosmu, o dobývání vesmíru. Při výtvarné výchově kreslili nebe plné mráčků a noční hvězdnou oblohu se souhvězdími. Nakonec vymysleli, nakreslili, narýsovali a napsali knížky, které se týkají mimozemšťanů. Své "knihy" pak představili dětem z 1.stupně naší školy a nyní jsou až do srpna k vidění v novoměstské knihovně. Pokud tedy chcete vědět, jak moc jsou jiní obyvatelé vesmíru milí, hodní, jaké mají zlozvyky a co je baví, zajděte se do knihovny podívat. Pracovnicím z dětského oddělení Městské knihovny v Novém Městě nad Metují velmi děkujeme za ochotu a možnost naše knihy vystavit.

  ZŠ Krčín ve Strzegomi na Festynu

Již několik let spolupracuje základní škola v Krčíně s partnerskou školou v polské Strzegomi. Pravidelná jsou společná setkání na tradičním Festynu u příležitosti oslavy Dne dětí. V letošním školním roce se žáci 1. až 3. třídy zapojili do projektu pod názvem „Evropský sportovec“, který byl na Festynu společnými sportovními soutěžemi s polskými dětmi ukončen a vyhodnocen. Děti ze školní družinky s paní vychovatelkou Rýdlovou a z kroužků aerobiku s paní učitelkou Hanušovou se úspěšně zapojily svými tanečními vystoupeními do odpoledního programu. Posluchači také svým potleskem odměnili pěvecký sbor Terénní berušky, jejichž písně pod vedením pana učitele Drašnara zněly celým areálem. Součástí pestrého programu pro děti bylo i koupání v moderním aqaparku s tobogánem.Po plavání se všichni ve veselé náladě sešli u dobrého jídla a pití, kde se naplánovaly i další možnosti budoucí spolupráce. Letní sluneční počasí umocnilo zážitky, se kterými se všichni příjemně unaveni večer vraceli domů.

Mgr. Jana Vitverová, ředitelka školy

Více fotografií můžete vidět ve fotogalerii  Nebuď líný a sportuj!

Kdo letos čekal na tradiční Zahradní radovánky, kterými se v krčínské škole slaví Den dětí, nebyl zklamán. Pod heslem „Nebuď líný a sportuj!“ vše vypuklo na školní zahradě v pátek 3. června odpoledne. První hodinu byla pozornost přítomných upřena na pódium, kde se představili nejen žáci s tanečním, dramatickým a hudebním vystoupením, ale také děti z mateřské školy. Pak už čekalo na přítomné mnoho lákadel, jak si užít odpoledne. Na zahradě byly připraveny soutěže ve sportovním duchu přizpůsobené starším i těm nejmenším. V knihovně byla připravena velice zajímavá výstava, která zachycovala pohled na sport v minulosti i dnes. Žáci páté třídy, kteří výstavu připravili, se také ujali návštěvníků a výstavou je provedli a přidali zasvěcený výklad. Ve stáncích bylo možné zakoupit výrobky žáků. A jestli vás přepadl hlad, žízeň, nebo jen chuť mlsat? Žáci Střední školy hotelnictví a podnikání v Hronově vám byli připraveni namíchat nápoj podle vašich představ. Limonáda tekla proudem, při opékání buřtů vám tu správnou náladu dotvářeli žáci kytarového kroužku se svými písněmi. Ve stánku, kde maminky z Rady rodičů nabízely úžasné dobroty napečené maminkami, nebylo možné odolat! Nevěříte? Přijďte se příště přesvědčit! Kdo letos u nás byl, prý nelitoval!

Romana Minaříková ZŠ Krčín

Více fotografií můžete vidět ve fotogaleriiPoděkování za pomoc a přispění na Zahradní radovánky patří těmto sponzorům: DEVA a.s. Nové Město nad Metují, RODOMAX spol. s r.o. Nové Město nad Metují, PRIMÁTOR a.s. Náchod, TIMA Nové Město nad Metují, Jiří mrkvička s. r. o. Nové Město nad Metují, Správa zámku Nové Město nad Metují, Technické služby Nové Město nad Metují.

  Natáčení pořadu České televize Nejlepší česká školaNejlepší česká škola.Tak se jmenuje projekt, jehož cílem je přiblížit naše školství široké veřejnosti. Ukázat inspirativní metody, přístupy a pomůcky při výuce na základních školách. Protože i my si myslíme, že naše škola má čím se pochlubit, zkusili jsme štěstí. V těchto dnech už máme za sebou nejen registraci v projektu, ale i prezentaci naší školy před odbornou komisí, která nás nominovala na natáčení a také natáčení samotné. Ve čtvrtek 19. května se k nám do školy, i když s jistým zpožděním, dostavil filmový štáb České televize. Režisérka Vendula Bradáčová doprovázená kameramanem a zvukařem přijela zachytit běžný den v naší škole do vzdělávacího pořadu ČT Nejlepší česká škola. Tři průvodci, Dominik Šírlo ze 7.B, Petr Čepelka z 9.A a jeho bratr Michal Čepelka , který se k nám do školy od září teprve chystá, se ujali svého úkolu a po krátkém představení před školou pozvali filmový štáb do školy. Kdyby ten den hlášení školního rozhlasu neproběhlo hned dvakrát za sebou (kameramanovi došli baterie), někteří by ani nepostřehli, že se vůbec filmovalo. Někteří zvolili ústup a případnému setkání s všetečným okem kamery se vyhýbali, jiní naopak číhali na okamžik, jak se dostat do záběru. Tohle štěstí měly třídy 7.B a 9.A, ale i 5. třída, která vzala celý štáb s sebou na návštěvu do ZŠ v Bohuslavicích, kam jeli navštívit své budoucí spolužáky. Tady se provádění ujal Michal Čepelka a ne náhodou, právě v téhle škole tento školní rok spolu s ostatními spolužáky chodí do 5. třídy. Jak se naši průvodci svého úkolu zhostili, jak celé natáčení dopadlo se dozvíme v září, kdy by se celý dokument měl vysílat.

  Víkend s Notičkami

Notičky nocovaly ve škole z pátka 20. 5. na sobotu 21. 5. 2011. V pátek odpoledne pilně trénovaly na svá červnová vystoupení a v Pyramidě svým potleskem podpořily Terénní berušky na jejich benefičním koncertě pro adoptovanou dívku z Indie Sonali. Poprvé spali ve škole také naši prvňáčci. Za pomoci svých spolužáků z vyšších ročníků si vyzkoušeli i svoji odvahu při noční hře v prostorách školy. Právem všem náležela sladká odměna! Po půlnoci už zpěváčci usínali únavou ve svých spacácích i se svými plyšovými mazlíčky. V sobotu ráno všichni plni dojmů již netrpělivě vyhlíželi své rodiče nebo sourozence, se kterými odcházeli domů. Už nyní se všichni jistě těší na další společné nocování ve škole!

Mgr. Jana Vitverová a Mgr. Ivana Nováková

  Benefiční koncert pro Sonali

V pátek 20. května se v pět hodin odpoledne rozezněly Pyramidou krásné tóny smyčců. Začal benefiční koncert, jehož výtěžek byl věnován na adopci indické dívky, kterou na dálku adoptovali žáci ZŠ Krčín. V první části koncertu se představil smyčcový orchestr ZUŠ Bedřicha Smetany v Novém Městě nad Metují Archi con brio s dirigentem Jaroslavem Rybáčkem. Druhá část patřila pěveckému sboru Terénní berušky, které zpívaly pod vedením sbormistra Libora Drašnara. Účinkujícím patří velká pochvala, protože připravili pro návštěvníky opravdu příjemný hudební zážitek. Poděkování míří všem, kteří se koncertu zúčastnili a pomohli nám shromáždit krásnou částku 6 400,- Kč. Nemalý dík patří i SOU a SOŠ v Novém Městě nad Metují, které poskytlo ke konání koncertu zcela bezplatně příjemné prostředí Pyramidy.

  MINIVOLEJBAL – okresní kolo, 18.5.2011Ve středu 18.5.2011 jsme se zúčastnili okresního kola v minivolejbale v Teplicích nad Metují. V těžké konkurenci obsadila naše dvě družstva 6.-7. místo.

  Momentka z Krčína  Výsledky ankety Mapa školyVíce na: SCIO  MINIFOTBAL – okrskové kolo, 6.5.2011

V pátek 6.5.2011 naše škola ve spolupráci s Nezávislou společností Luštinec uspořádala okrskové kolo v minifotbale. Po dvou vítězstvích, jedné remíze a těsné prohře 1:2 s vítězným družstvem ZŠ Malecí jsme obsadili 3. místo. Nejlepším brankařem turnaje byl vyhlášen Patrick Novotný (VIII.A), druhým nejlepším střelcem se stal Filip Zorvan (IX.B). Kluci zaslouží pochvalu nejen za předvedenou hru, ale i sportovní vystupování.

  Ukaž, co umíš

Ve dnech 2.5. až 6.5. 2011 probíhá v knihovně ZŠ a MŠ Krčín soutěž UKAŽ, CO UMÍŠ (SOUTĚŽ ZRUČNOSTI ŽÁKŮ 1. A 2. STUPNĚ). Přijďte se podívat na výrobky a hlasujte pro nejlepší výrobek. Každý může hlasovat pouze jednou. Podpořte své spolužáky, protože i váš hlas může rozhodnout.
První tři práce z každé kategorie budou oceněny. Vyhlášení proběhne na Zahradních radovánkách dne 3.6.2011.


  Návštěva malých „čarodějnic a čarodějů“ z MŠ u nás ve škole

  Plavecké závody

19. 4. se naše škola zúčastnila mezinárodních plaveckých závodů v Kudowě. Zúčastnilo se 15 dětí.Podle věku a pohlaví soutěžili v různých kategoriích. 1. kat. - 3. místo Bohdan Ptáček, 2. kat. – 2. místo Alena Šanovcová, 3. kat. – 3. místo – Kateřina Halamková

Ivana Hanušová

  Návštěva knihovny26. března jsme s naší třídou šli na Rychtu do nové knihovny na besedu s Vítězslavou Klimkovou. Povídala nám o skřítcích a byla převlečená za čarodějnici. Přijel s ní pan muzikant z pohádkové země. Vyprávěl nám o Šípkové Růžence. Ale říkal tam schválně nesmysly. My ho na to vždy upozornili. Moc se nám to líbilo, snad se to zopakuje.
Zuzana Sedláčková 2.A

I 5.A se vydala na návštěvu městské knihovny. Paní knihovnice nás provedla po celé budově knihovny a dozvěděli jsme se mnoho zajímavostí. Mnozí z nás nevěděli, že zde dříve byla záložna, jak dokazuje trezor, který tu zůstal a který jsme také viděli. Protože v tuto dobu tam byla výstava paní spisovatelky a výtvarnice Vítězslavy Klimkové, i tu jsme si prohlédli. Zájemci si dokonce mohou její knížky zakoupit v oddělení pro děti. Moc se nám v knihovně líbilo a mnozí z našich spolužáků si hned pořídili průkazku, aby si mohli půjčovat knížky.
Anna Minaříková a Kristýna Zimlová 5.A

  Jaro jsme přivítali v zelenémNejen oblečení, ale i náplň v hodinách byla laděna do zelena. Děti poznávaly rostliny, plnily zelenou soutěž, psaly nejdelší zelenou větu, probíhalo jazykové vyučování s žabkou, počítaly zelené příklady, ze tříd se ozývaly jarní písničky a básničky. Více fotografií můžete vidět ve fotogalerii  Adopce na dálkuS nápadem adoptovat dítě na dálku přišla Kristýna Vlášková z 9.B. A proto právě ona, ve spolupráci s Nikolou Zimlovou z 8.A a s Adélou Křupalovou ze 7.A, se pustila do přípravy prezentace, která měla tuto problematiku všem přiblížit a objasnit. Tak se všechny třídy dozvěděly, co taková adopce na dálku obnáší, jak je zajištěna a k čemu se adoptující zavazuje. Dále nás čekala malá návštěva Indie a Afriky, tedy zemí, které jsou do tohoto projektu zařazeny, protože právě tady je spousta dětí, které na pomoc čekají. Přesvědčit o dobru věci pomohla i Kristýna Melicharová z 9.B a také Michal Rejzek z 9.A, který jako zástupce školního parlamentu informoval třídy o možnostech, jak získávat peníze k adopci a kolik už se podařilo dát dohromady tento rok. Školní akademie, výstavy, sběr papíru, to jsou některé akce, které nám mohou pomoci dát dohromady potřebnou částku. Školní žákovský parlament v nejbližší době vybere vhodné dítě k adopci a o dalších krocích vás bude informovat na nástěnce školy, v našem časopise i na webových stránkách školy.

  Návštěva firmy Petruželka

V březnu žáci 9. ročníků pokračovali v projektu Firmy našeho města. Tentokrát jsme se rozhodli navštívit strojírenskou firmu Petruželka. Tato firma nás zaujala způsobem vzniku i výrobní činností. Firma se zabývá výrobou vstřikovacích forem a nástrojů pro lisování plastických hmot. Žáci nejprve pozorně vyslechli historii , jak současný majitel nejprve začínal s podnikáním a postupně budoval firmu. Potom jsme šli do projektové kanceláře, kde postupně za pomoci počítače vzniká prvotní návrh formy. Ukázali nám postup návrhu až po konečné vyhotovení výkresu. Chlapce nejvíce zaujal fakt , že přes počítač je možné zadat program do výrobního stroje , který již sám pod dohledem pracovníka, vyrobí danou součástku. Děvčata pozorovala leštění forem a potom porovnávala danou formu s hotovým výrobkem. Nejlepší na tom bylo, že jsme mohli chodit mezi jednotlivými stroji, pozorovat obrábění materiálu a zároveň hovořit s pracovníky, kteří stroje obsluhovali a seřizovali. Dlouho jsme stáli u stroje, který opracovával výrobek jiskřením. Byl to tenký drátek v němž procházel elektrický proud a neustále docházelo k malým bleskům. Aby se drát nepřepálil, byl ochlazován vodní emulzí. Viděli jsme třídění odpadů i to jak důležité je dodržovat bezpečnost a pořádek. Moc se nám ve firmě líbilo, ani jsme si nevšimli , že dvě hodiny uběhly tak rychle. Už se těšíme, kam půjdeme příště.
W

  Soutěž „SAPERE – vědět, jak žít“Žáci šestých ročníků s v únoru zúčastnili soutěže, kterou vyhlásilo Ministerstvo školství se společností COFET, a.s. s názvem „SAPERE – vědět, jak žít“. Posláním soutěže bylo vzbudit zájem o zdravý životní styl včetně zdravé výživy a podnítit tak žáky k uvědomění si vlastní odpovědnosti za své zdraví. A právě v této oblasti si žáci poměřili své vědomosti ze školy, ale i z běžného života. Všem žákům patří za účast v soutěži poděkování. Žáci , kteří se umístili na prvních třech místech, budou naši školu reprezentovat v okresním kole, které proběhne v dubnu. Zde jsou jména těch, kteří obstáli nejlépe a obdrželi diplomy.
1. místo - Pavlína Vrábelová
2. místo - Pavlína Hušková
3. místo – Adéla Voborníková

4. místo - Radek Tuček
5. místo - Eliška Macánová
6. místo – Lukáš Holčík
Ještě jednou gratulujeme a v okresním kole hodně štěstí!

Mgr. Jana Vitverová, ředitelka ZŠ a MŠ Krčín

  Vítali jsme jaro!

Letošní jarní den jsme přivítali opět barevně. Věříme tomu, že kdo do školy přišel, nebyl na pochybách, že tentokrát vítáme zeleně. Koneckonců jak se nám to povedlo, dokumentují fotografie. A že zelená je dobrá, o tom je i báseň Marka Hylského.

Zelená
Marek Hylský

  Zelená je jako symbol přírody,
zelená je barva stromu u vody,
jako tráva u našeho domečku,
proč jsi dnes tak smutný, stromečku?

  Je mi jasné, že my lidé, travičko,
máme proti stromům vlastně štěstíčko.
Zelená je tráva, celá naše zem,
my tě, milá přírodo, hodně milujem.

  Zelená je také žabka v potoce,
nebo když je nezralé ještě ovoce,
zelená nám dává pocit bezpečí,
se zelenou barvou nikdo nebrečí.

Více fotografií můžete vidět ve fotogalerii  Upozornění pro žáky i jejich rodiče.

Žáci, kteří do naší školy dojíždějí autobusy, POZOR!
Prosíme, abyste všechna nedorozumění s řidiči autobusu (při cestě do školy a ze školy) hlásili v ředitelně školy s přesnými informacemi o spoji. Bude sjednána náprava. Děkujeme všem za pomoc.

  Čtvrťáci a páťáci navštívili hvězdárnu

Dne 15.3.2011 žáci čtvrté a páté třídy navštívili hvězdárnu v Hradci Králové. Z velmi poutavého vyprávění pana průvodce se dozvěděli mnoho nových informací o vzniku vesmíru, pohybu planet, vesmírných objevech i dalších zajímavostech kosmu.

  POZNÁVÁME FIRMY NAŠEHO MĚSTAV únoru žáci 9. ročníků ZŠ a MŠ Krčín navštívili polygrafický závod LOSENICKÝ v Novém Městě nad Metují. Firma se zabývá kvalitním tiskem propagačních materiálů, kalendářů, pohlednic, vyrábí i obalové materiály, navrhuje a realizuje krabičky, potiskuje knihařská plátna. V závodě nás mile přivítali a potom již následovala samotná prohlídka provozu, která byla velmi zajímavá. Seznámili jsme se s postupnými kroky, kterými musí projít výrobek, než se nám dostane do ruky. Nakonec prohlídky jsme viděli tisk a vazbu Novoměstského zpravodaje, který se během několika dnů objeví na pultech v našem městě. Moc se nám tam líbilo a na rozloučenou jsme každý dostal dárek Rádi bychom i touto cestou poděkovali majiteli firmy za možnost nahlédnout do výrobního závodu a materiály, které poskytuje naší škole. Když vidíme kalendář , pohlednici , knížku , nebo jen krabičku na léky nebo hračku , už víme, jak se to dělá. Společně s hospodářskou komorou v Náchodě připravujeme další exkurze do závodů v našem okrese. Dříve bylo běžné, že děti navštěvovaly závody, ve kterých pracují jejich rodiče. Dnes chceme na tuto tradici navázat a ukázat našim žákům různé provozy , aby viděli jak jejich rodiče pracují a co všechno musí znát. Snad usnadníme žákům rozhodování při volbě jejich povolání.

učitelé a žáci ZŠ a MŠ Krčín

  Světový pohár ženV pátek 11.3. se naše škola brzo ráno vydala do Špindlerova Mlýna na Světový pohár žen v Alpských disciplínách. Jeli jsme se podívat na jednu z disciplín - obří slalom. Na tuto akci nás pozval a dopravil Královehradecký kraj. Také jsme od nich obdrželi různá fandítka, trumpety a káždý šálu kolem krku. První kolo bylo velice zajímavé, měli jsme tam i naše reprezentantky. I když jenom jedna postoupila do druhého kola, i druhá závodnice si vedla skvěle. Mezi koly byla 3 hody přestávka a tu nám zpestřila hudební skupina. Mohli jsme se také dívat, jak stavějí novou dráhu na druhé kolo závodu. V druhém kole jsme stihli vyfotit závodnice, které projely cílem. Působily velice sympaticky a naše zástupkyně nedopadly také nejhůře. Moc se nám tam líbilo a máme zážitek na hodně dlouho, protože vidět třeba Lindsey Vonn, Mariu Riesh a ostatní závodnice, to se jen tak nepodaří.

Kristýna Kubištová a Markéta Maršíková

  Valentýnské zdobení

ŠD se zapojila do pokusu o český rekord v počtu ozdobených perníkových srdíček na jednom místě a pro Střední školu hotelnictví a podnikání v Hronově vyzdobila rovných 200 perníkových srdíček sladkou polevou, bonbónky, barevnými flitry a korálky. Perníčky se opravdu moc povedly a bylo velmi těžké vybrat z tohoto množství ty nejkrásnější. Nejen díky nám se podařilo shromáždit na náměstí v Hronově celkem 2774 srdíček z perníku a tím bylo rekordu skutečně dosaženo.

  Návštěva z Velké BritánieV úterý 8. 2. 2011 navštívila naši Základní školu v Krčíně velice vzácná návštěva z Velké Británie. Jednalo se o dvě paní učitelky ze základních škol St.Helen´s a St. Peter´s ve Warringtonu, se kterými se naše škola chce navázat partnerskou spolupráci. V naší škole všestranně podporujeme rozvoj žáků nejen po stránce vědomostní, ale rozvíjíme i jejich jazykové dovednosti. Jako jedna z mála škol máme tu možnost obohatit naši výuku anglického jazyka o přítomnost rodilého mluvčího, což naše děti motivuje, aby se v jazyce co nejvíce zdokonalily. V průběhu našeho setkání si paní učitelky prohlédly školu a přilehlé prostory. Prohlídka na ně udělala velký dojem a jsou společné spolupráci velice pozitivně nakloněny. Došlo také k diskusi o prvních krocích, které by měly naši budoucí spolupráci nastartovat. Bude to vzájemná výměna dopisů mezi našimi a britskými žáky.

  Premiéra filmu Nickyho rodina20. ledna v 11 hodin dopoledne vybraní žáci naší školy na sedadlech Kongresového centra v Praze netrpělivě očekávali, až naplno vypukne světová premiéra filmu Nickyho rodina. Proč právě naše škola mohla být u toho, je jednoduché. Před pěti lety se v naší škole rozjel projekt o 2. světové válce, jehož hlavním tématem se stala osobnost Nicolase Wintona. Výsledkem práce učitelů a žáků byla výstava, na kterou byl pozván i režisér filmu o Nicolasi Wintonovi Matej Mináč. To spustilo řadu neuvěřitelných událostí: filmové natáčení našeho projektu, nový projekt Kufry pro Kambodžu, zpívání písně Kapky, další natáčení. A teď jsme se dočkali. I my jsme se totiž stali součástí filmu Nickyho rodina. Režisér v něm chtěl mimo jiné ukázat, jak osobnost Nicolase Wintona inspiruje dnešní mladou generaci. Před samotnou projekcí jsme mohli zahlédnout naše obrázky a fotografie v malé prezentaci. Ani ve filmu jsme se neztratili, i když se několik hodin práce „smrsklo“ pouze na několik vteřin. Úžasný filmový zážitek umocnila i osobní přítomnost této výjimečné osobnosti. Moci zatleskat Nicolasi Wintonovi a zároveň tvůrcům úžasného filmu, který přináší dokument o jednom velkém srdci, které otevřelo srdce další, byl zážitek nepopsatelný. A doufám, že nejen já, ale i všichni z Krčína, zde nejen tleskali, ale zároveň byli hrdí na to, že na našich tričkách je logo naší školy, která dnes nebyla jednou z mnoha, ale měla být na co hrdá.

Více fotografií můžete vidět ve fotogalerii  Páťáci a šesťáci ZŠ a MŠ Krčín zahájili nový rok zdravě

V úterý 4. ledna a ve středu 5. ledna 2011 se zúčastnili žáci 5. a 6. tříd prvního kola grantového programu Zdravá pětka s finanční podporou Nadačního fondu Albert. První den si děti ve skupinách se soutěžemi zopakovali znalosti a vědomosti související se zdravou výživou a získali v této oblasti i praktické rady do běžného života. Zároveň si připravili návrhy a podklady pro objednávku surovin na výrobky z ovoce a zeleniny, které budou lákat strávníky k zakousnutí. Druhý se s nadšením pustili do díla. Bylo velmi zajímavé sledovat rodící se nápady plné dětské fantazie. To vše probíhalo pod odborným vedením paní MVDr. Marcely Mathesové z Národní sítě podpory zdraví, o.s., která pro děti poutavý program připravila. Na závěr proběhlo velmi náročné hodnocení, do kterého se zapojili učitelé, paní vychovatelky, pan školník, paní uklizečky a paní kuchařky. Autoři vítězných výrobků si odnesli odměny. Tato akce velmi dobře podpořila další aktivity, kterými děti u nás ve škole vedeme ke zdravému životnímu stylu.

Mgr. Jana Vitverová, ředitelka ZŠ a MŠ Krčín

  Návštěva Filharmonie v Hradci KrálovéŽáci 1., 2. a 3. ročníku využili pozvání na koncert Filharmonického orchestru v Hradci Králové.
Plni očekávání se po příjezdu usadili do křesel koncertního sálu a s napětím očekávali příchod muzikantů.
Po představení jednotlivých nástrojů se děti ocitly ve světě hudebních pohádek Ilji Hurníka a Sergeje Prokofjeva. Pohádkovou atmosféru umocnilo i profesionální mluvené slovo. Velký potlesk byl odměnou všem účinkujícím.
Děti si odvážely z koncertu hudební zážitky i vědomosti o tom , jak se při takovém koncertě mají posluchači chovat.To potvrdily i při hodinách hudební výchovy, kde si ještě hudební pohádky připomněly.
Hudební nit se táhla i dalšími výchovnými předměty, ve kterých vznikly velmi pěkné výtvarné a rukodělné práce. Ty určitě potěší na nástěnkách ve škole nejen spolužáky, návštěvníky školy, ale hlavně rodiče!

Mgr. Jana Vitverová

  Výsledky testování SCIO v 9. ročníkuVíce na: Předměty - Anglický jazyk  Terénní berušky mají před Vánocemi plné ruce práce nebo lépe – plné pusy vánočních melodií

27.11.2010 měly Terénní berušky první vánoční koncert v Novém Městě nad Metují v Oáze. Byla zde výstava betlémů. Betlémy byly krásné, menší i větší a bylo jich opravdu hodně. Návštěvníci si zde mohli koupit nějaké doplňky k oblečení např. náušnice a řetízky, ale také vánoční dekorace a betlémy nebo něco dobrého na zub. Pro nás byl nejdůležitější velice bohatý kulturní program. Vystupovaly zde Terénní berušky s vánočním programem, ale i další, kteří zpříjemnili dny vánoční výstavy. Koncert se Beruškám povedl na 100 %.
Další koncert, který se konal 3.12.2010 v Novém Městě nad Metují na zámku, byl benefiční. Terénní berušky tam nezpívaly a nehrály samy, byl s nimi Smyčcový orchestr ZUŠ Bedřicha Smetany. No a když už to byl benefiční koncert, tak se tam musely vybrat peníze. A taky že se vybraly. Vybralo se přes 9000 korun, které předal pan Josef Bartoň z Dobenína klubu Vánek v Novém Městě nad Metují, který sdružuje rodiče a přátele zdravotně postižených dětí. Berušky jako vždy zazářily. Pořadem provázela paní učitelka Jana Voborníková. Kdy tam byl, mohl slyšet například písničku V jeslích dítě spinká od Spirituál Kvintetu, Prosincovou od Ivana Hlase, Vánoční píseň od Karla Plíhala nebo A od těch časů od Janka Ledeckého.
Vánoce jsou pro sbor tradičně i výstava Vánoce s květinou. Nebylo tomu jinak ani letos. Náš vánoční repertoár ještě zněl na koncertě v Šonově, v kostelíku v Nahořanech a také v naší škole. Doufáme, že všem, kteří si nás přišli poslechnout, jsme pomohli navodit vánoční atmosféru a zpříjemnit dny čekání na Ježíška.

Naty Novotná

  Poděkování sponzorům

Děkujeme Vám za sponzorský dar, který jsme od Vás v tomto roce obdrželi. Finanční částka bude použita spolu s dalšími finančními příspěvky sponzorů na umělý povrch hřiště, které se na jaře roku 2011 dobuduje na naší školní zahradě. Termín dobudování se pozdržel kvůli posunutí plochy hřiště tak, aby se v budoucnu mohla realizovat nástavba sportovní haly nad šatnami Spartaku a nedošlo k poškození hřiště. I díky Vašemu příspěvku zkvalitníme podmínky pro sportovní mimoškolní činnosti našich dětí a tím přispějeme k posílení jejich zdravého životního stylu.

S pozdravem

Mgr. Jana Vitverová, ředitelka ZŠ a MŠ Krčín
Marie Petruželová, předsedkyně Rady rodičů

Jmenovitě děkujeme: Nadační fond Zdeňky Horníkové ~ Marine s.r.o. ~ Kamat spol. s r.o. ~ Luděk Petruželka ~ Proplast K s.r.o. ~ Alurol spol. s r.o. ~ Cvejn Jaroslav ~ Tiskárna V+H Print Hlávko s.r.o. ~ Sněžka v.d. ~ Rousek s.r.o. ~ K Plasty s.r.o. ~ Autosalon Dědek, s.r.o. ~ Karel Probošt ~ Zdeněk Slavík ~ Ivo Hartman Smíšené zboží ~ Veronika Marková 1.A ~ Adriana Menclová 1.A ~ Simona Sloupová 1.A ~ Fišerovi 2.A ~ Ptáčkovi 2.A ~ Týfovi 2.A ~ třída 2.A ~ Emmerovi 3.A ~ Habrmanovi 3.A ~ Horčičkovi 3.A ~ Hovorkovi 3.A ~ Kolárikovi 3.A ~ Martinů 3.A ~ Novákovi 3.A ~ Patzákovi 3.A ~ Škodovi 3.A ~ Volfovi 3.A ~ Zajíčkovi 3.A ~ Hanicovi 4.A ~ třída 4.A ~ Zdeněk Deyl 5.A ~ Anna Grymová 5.A ~ Daniel Kinl 5.A ~ Marie Lhotská 5.A ~ Anna Minaříková 5.A ~ Daniela Šintáková 5.A ~ Kristýna Zimlová 5.A ~ třída 5.A + I.Hanušová ~ Kilián Effenberk 6.B ~ Veronika Nováková 6.B ~ Matyáš Tvrdík 6.B ~ třída 6.A ~ Golebiewiczovi 7.A ~ Meisnerovi 7.A ~ Smitkovi 7.A ~ třída 7.A za sběr papíru ~ Čtvrtečka Jan 7.B ~ Ježková Michaela 7.B ~ Kubištová Kristýna 7.B ~ Nouza Václav 7.B ~ Petruželka Josef 7.B ~ Poláčková Lucie 7.B ~ Poláchová Kateřina 7.B ~ Rousek Adam 7.B ~ Rüsker Lukáš 7.B ~ Týfa Patrik 7.B ~ 7.třídy za výrobky Zahradní radovánky (Lucie Nosková, Monika Mrštinová) ~ Dobiáš 8.A ~ Petříková 8.A ~ Rydlová 8.A ~ Stolínovi 8.A ~ Boguszovi 8.B ~ Hejčlovi 8.B ~ Hejtmanovi 8.B ~ Kolárikovi 8.B ~ Markovi 8.B ~ Luděk Petruželka 8.B ~ Tvrdíkovi 8.B ~ Tylšovi 8.B ~ třída 8.B ~ Katzerovi 9.A ~ Moravcovi 9.A ~ Rejzkovi 9.A ~ třída 9.A ~ Bednářová 9.B ~ Klebus 9.B ~ Aleš Kotyza 9.B bývalá ~ za výrobky keramika Zahradní radovánky ~ školní družina (Monika Geigerová, Jitka Rýdlová) ~ Bezstarosti Eva ~ Drašnar Libor ~ Dubnová Lenka ~ Halásková Pavla ~ Hladíková Eva ~ Hojný Miroslav ~ Janoušková Eva ~ Kašparová Bohuslava ~ Králová Iva ~ Mikulicová Eliška ~ Slavíková Blanka ~ Šáchová Jana ~ Vít Vladimír ~ Vitverová Jana ~ Volfová Marcela ~ NÁCHODSKÝ MLÝN, a.s. Náchod

  Zpívání u vánočního stromu

Notičky spolu s Dramaťáčkem vystupovaly u vánočního stromu druhou adventní neděli, kam přijel za dětmi v kočáře Mikuláš se svou družinou. Počasí bylo sice mrazivé, ale atmosféra hřejivá. Vánoční náladu rozdávaly zpěvem koled a zimními básničkami na výstavě Vánoce s květinou na zámku. Poslední vystoupení bylo ve škole pro spolužáky a děti z MŠ v Krčíně, ve Vrchovinách a v Rašínově ulici. Děti si společným zpěvem koled určitě zpříjemnily dny čekání na Ježíška a odcházely příjemně vánočně naladěné.

  Jaké to je, když se Mikuláš a anděl chopí kytary a čerti začnou zpívat?

Tak to už u nás ve škole víme!
I když v pátek 2. 12. ještě nebylo svatého Mikuláše, u nás ve škole se s ním už děti setkaly. A nejen s ním. Bylo to především setkání pekelníků, kteří za asistence andělů nepřišli děti strašit, ale připravili pro ně hry a soutěže. Takže nebylo to setkání doprovázené slzičkami, právě naopak. První obavy těch nejmenších se brzy rozplynuly a na závěr opravdu i Mikuláš přišel. Děti z MŠ a žáci z 1. stupně si za soutěžení odnesly pochvalu, za zpívání malou sladkost a ještě navíc pohádkovou písničku v podání všech deváťáků, čili pekelníků, andělů a samozřejmě Mikuláše.


  Benefiční koncert na novoměstském zámku 3. 12. 2010

Za oknem pravá nefalšovaná zima a v krásných prostorách novoměstského zámku zní tóny hudby v podání smyčcového orchestru, který je vystřídán dětskými hlasy pěveckého sboru Terénní berušky. Je advent, a jako každý rok čas benefičního koncertu. Sál je plný, atmosféra sváteční. A kdo jste nebyli a neprožili, o moc jste přišli…

  Burza středních škol

Žáci 9. tříd se zúčastnili v Náchodě burzy středních škol. Měli možnost získat informace o možnosti studia po ukončení deváté třídy. Představovaly se zde různé typy středních škol, žáci získali mnoho materiálů, mohli se přímo zeptat zástupců škol z řad učitelů i studentů, kteří zde jednotlivé školy představovali. Byla to jedna z prvních nabídek, která jim připomněla, že je čeká v tomto roce důležitý krok – vybrat si školu pro další studium.

  Šestý ročník se zúčastnil adaptačního kurzu

6.A

6.A

6.A

6.A

6.B

6.B

6.B

6.B

6.B

V září se uskutečnil adaptační kurz pro šesté ročníky. Jsme spádová škola a přechodem z prvního na druhý stupeň u nás vznikají dva zcela nové třídní kolektivy, tvořené zčásti dětmi naší školy a zčásti dětmi z vesnických škol. Úkolem je usnadnit jim přechod do nové školy a umožnit jim navázat dobré vztahy s novými spolužáky, se kterými budou sdílet třídu po dobu čtyř let. V letošním roce jsme získali dotaci od MŠMT, což znamená, že náklady na pobyt byly minimální.

Bc. Pavla Halásková – Metodik prevence rizikového chování

  Slavili jsme 10. narozeniny školyA je to za námi! Velkolepý průvod Jana Černčického z Kácova vyrazil v sobotu 18. září od školy a že bylo na co se dívat! Družina, trubači a bubeníci, sloužící ze zámku, zbrojnoši, rytíři, kuchaři, řezníci, vojáci, květinářky i žebráci. Tím ale oslavy zdaleka nekončily. Škola vyzdobená čekala na návštěvníky, kteří se přišli podívat a mohli si ji prohlédnout od přízemí až po podkroví. Kdo byl, viděl a může zhodnotit sám… Více fotografií najdete ve fotogalerii.

  Škola v Krčíně slaví 10. narozeniny!Kdybychom spočítali krčínské škole, která stojí na Žižkově náměstí, kolik jí vlastně opravdu je, došli bychom k číslu 118. V září 1892 se totiž začalo poprvé vyučovat v nově postavené škole. V září 2000 se škola otvírala znovu. Tentokrát to bylo po rozsáhlé rekonstrukci hlavní budovy, ke které byl připojen nový pavilon. Už deset let krčínští žáci a učitelé využívají moderní vybavení své školy. A jak to u nás vlastně chodí? Přijďte se sami přesvědčit 18. září, kdy bude škola otevřena pro veřejnost.

  Zlatý certifikát  Jak jsme se radovali na zahradě

V pátek 4.6. jsme se sešli na již tradiční akci naší školy Zahradní radovánky, kde byl připraven bohatý program. Nálada byla od rána veselá, protože počasí přálo a radovánky směřovaly opět na naši zahradu. Děti si mohly vyzkoušet např.: simulátor nárazu, trampolínu, střílení lukem, zopakovat si třídění odpadu a mnoho dalších zábavných aktivit. A jelikož jsme chtěli vědět, co se nejvíce líbilo, udělali jsme si průzkum mezi žáky a učiteli. Mladším žákům se nejvíce líbily soutěže a program na pódiu, starším především simulátor nárazu v autě a učitelé se většinou vyjadřovali slovy: „Všechno, hlavně pohodová atmosféra, vydařené počasí a množství účastníků.“ Radovánky se celkově vydařily, podle některých byly dokonce vůbec nejlepší. Doufáme, že jste si to užili všichni přítomní a že se se všemi shledáme zase za rok.

Bětka Nováková a Veronika Katzerová 8.A ZŠ Krčín

  Pojďte s námi do Josefova!V úterý 25. května vyrazily 8. třídy na zajímavou návštěvu do Josefova. V prostorách pevnosti se nejprve žáci setkali s vojáky rakouské armády, pak je přivítala samotná císařovna Marie Terezie v místním muzeu. V areálu Ravelinu si každý mohl najít zábavu podle svého vkusu – lukostřelbu, sportovní aktivity, bloudění v podzemních chodbách. Vojenské muzeum a na závěr železniční muzeum bylo poslední zastavení na exkurzi. Pro žáky byl den strávený v Josefově nejen plný nových poznatků, ale i zábavy.

  Úspěch prvňáčků ve výtvarné soutěži

Dne 6. 5. 2010 byli ve výtvarné soutěži Malá prima sezóna v Náchodě oceněni tito žáci:

2. místo: Zuzana Sedláčková z 1. A
4. místo: Bohdan Ptáček z 1. A


Těšíme se z jejich úspěchu.

Paní učitelky 1. stupně ZŠ Krčín

  Školní hřiště

Na zhotovení školního hřiště již přispěli:

1.A - Týfovi, Fišerovi, Ptáčkovi
2.A - Habrmanovi, Horčičkovi, Hovorkovi, Kolárikovi, Martinů, Novákovi, Patzákovi, Volfovi, Zajíčkovi, Škodovi, Jablonská, Emmerovi
4.A - Minaříkovi, Lhotští, Kinlovi, Zimlovi, Šintákovi, Grymovi,Deylovi, třída společně
5.A - Novákovi, Tvrdíkovi, Effenberkovi, třída společně
6.A - Golebiewiczovi, Meisnerovi, Smitkovi, třída společně
6.B - Rücker, Rouskovi, Kubištovi, Poláčkovi, Poláchovi, Nouzovi, Ježkovi, Týfovi, Petruželková, Moravcovi
7.A - Rydlovi, Stolínovi 2x, Petříkovi, Dobiášovi
7.B - Tylšovi, Tvrdíkovi, Hejcmanovi, Kolárikovi, Markovi, Boguszovi, Hejčlovi, třída 8.A - Rejzkovi, Moravcovi, Katzerovi, třída společně
8.B - Klebusovi, Bednářovi
Učitelé a pracovníci ZŠ Mgr. Jana Vitverová, Mgr. Miroslav Hojný, (M. Volf - uvedeno ve 2.A), (R. Minaříková - uvedeno ve 4.A), Mgr. Libor Drašnar, Ing. Lenka Dubnová, Jana Šáchová, (M. Pacáková - uvedeno ve 2.A), Mgr. Iva Králová, Pavla Halásková Bc., Mgr. Vladimír Vít, Bohuslava Kašparová, Marcela Volfová, Eliška Mikulicová, Eva Janoušková, (Iveta Jablonská - uvedeno ve 2.A), Mgr. Eva Bezstarosti, Blanka Slavíková, Eva Hladíková

Aktuální stav vybrané částky je:

24 940 Kč


Všem výše zmíněným děkujeme.

  Víkend s barevným překvapením aneb škola jako omalovánka

Je běžné, že si škola o víkendu téměř nikdy neodpočine. Tento víkend, 14.-15. května, si ji obsadila 8.A. Jelikož je Michal Rejzek velmi dobrý v malování graffiti, paní ředitelka svolila k tomu, aby za pomoci svých spolužáků vyzdobil zeď v chodbě před jídelnou. Zatímco Michal usilovně pracoval na svém výtvoru, ostatní buď malovali postavičky s názvy ročních období, nebo pomáhali paní asistentce Mikulicové s přerovnáváním knížek ve školní knihovně. Ale samozřejmě bylo i nějaké to volno, během kterého jsme mohli nabrat nové síly na práci. Ráno se všichni sbalili, pokochali se pohledem na svůj společný výtvor a spokojeně odešli domů.

  „Čarodějnická víkendovka“ Notiček

V pátek 30. dubna Notičky nocovaly ve škole. Odpoledne cvičily s paní učitelkou Vitverovou program na vystoupení v rámci festivalu Novoměstská písnička a s paní učitelkou Novákovou si ve skupinách připravovaly kostýmy na večerní čarodějnickou výpravu. Po opékání vuřtů na školní zahradě se děti pustily s nadšením do soutěží, které si pro ně připravily spolužačky z páté a ze čtvrté třídy.Odměnou všem soutěžícím byl diplom za zvládnutí všech úkolů. Se soutěžemi čas rychle utekl a už se začalo stmívat. Nastala ta pravá chvíle pro čarodějnickou výpravu. Po převlečení do kostýmů a strašidelném nalíčení děti vyrazily Krčínem k velkému ohni, který hořel na břehu Metuje, Cestou čarodějnice pouštěly hrůzu na kolemjdoucí. Vyzkoušely si i svoji odvahu, protože cesta vedla i kolem hřbitova a dobrovolníci si prošli část trasy úplně sami. Hodinu po půlnoci už děti usínaly plni zážitků ve spacácích. Ráno se zpěváčci nasnídali a všechno pouklízeli. Po zopakování písniček a zhodnocení společného víkendového pobytu ve škole se všichni rozešli domů.

  Novoměstská písnička 2010
Nové Město nad Metují je krásné město, které vychovává velké množství zpěváků a zpěvaček. Od těch nejmenších, až po ty skoro dospělé. Důkazem toho je i přehlídka pěveckých sborů Novoměstská písnička, která se koná každé dva roky v Kině 70 v Novém Městě nad Metují. Letos si organizaci vzala na starost MŠ Na Františku.
Již po několikáté musel být tento festival rozdělen do dvou dnů. Naše dva sbory, Notičky a Terénní berušky, měly tentokrát štěstí, protože vystupovaly spolu v jeden den. Výkony obou sborů potěšil nejen nás, ale i diváky

  Terezín
V úterý 27. dubna vyrazil autobus s žáky 9. a 8. tříd směr Terezín. Pevnost Terezín byla sice postavena již v roce 1790 za císaře Josefa II.(ne náhodou jsme měli pocit, že jsme dorazili do Josefova), ale proslulosti nabyla až po okupaci českých zemí nacistickým Německem. Prohlídku jsme zahájili v Malé pevnosti, která sloužila jako věznice. S naším průvodcem jsme prošli správní dvůr, přijímací kanceláře, skladiště, cely, samotky, koupelnu a odvšivárnu, popraviště, bránu smrti.
Autentičnost těchto míst se zasvěceným komentářem průvodce byla opravdu působivá. Když jsme prošli Národním hřbitovem, vydali jsme se do míst, které sloužilo v letech 1941 až 1945 jako židovské ghetto. Zde jsme navštívili muzeum, kde jsme zhlédli dokumentární film o Terezíně, a poté jsme ještě zamířili na židovský hřbitov s krematoriem. Terezín je místo, které připomíná naši ne tak dávnou historii a je správné na ni nezapomínat. Návštěva tohoto místa má rozhodně smysl, určitě vás donutí zastavit se a přemýšlet. Více fotografií najdete v naší Galerii

  "Já jako Robinzon" - výtvarná výchova 5. třídy v ZUŠ

Ve čtvrtek 22. 4. 2010. navštívila 5. A ZŠ a MŠ Krčín ZUŠ v Novém Městě nad Metují. Paní učitelka Lenka Effenberková ze ZUŠ si pro žáky připravila výtvarné dopoledne s Robinzonem.
Po chvilce teorie o kresbě portrétu se malí výtvarníci pustili do práce. Vlastní portréty na téma „Já jako Robinzon“ nebylo vůbec snadné vytvořit . Ještě těžší bylo vybrat tři věci pro přežití na pustém ostrově. Společné povídání o práci zakončilo příjemné dopoledne.
Děkujeme paní učitelce Effenberkové a věříme, že se ještě při podobné akci setkáme.

Žáci 5. A, tř. učitelka Ivana Nováková
Více fotografií najdete v naší Galerii

  Co mají společného Jan Juránek, Pernštejnové a Nové Město nad Metují?To se pokusila zjistit třída 8. B na svém víkendovém pobytu ve škole. Nejprve se vydali po stopách Jana Juránka na výstavu uspořádanou u příležitosti 100. výročí jeho narození v galerii Zázvorka. Získané informace pak doplnili o další vyhledané na internetu a v literatuře. Pozvání na noční prohlídku zámku připomnělo nejen rod Pernštejnů, který se zasloužil o renesanční úpravy zámku a náměstí, ale i další majitele zámku, kteří vtiskli zámku dnešní podobu. Účastníci víkendu už dnes vědí, že to byli právě Pernštejnové, kteří dali náměstí unikátní renesanční podobu, kterou pro město objevil Jan Juránek. Štíty domů na severní straně náměstí, tzv. vlaštovčí ocásky, jsou dnes charakteristickým znakem města. Vedle práce, jejíž výsledek si mohou všichni zájemci prohlédnout ve vestibulu školy, byl na „víkendovce“ čas i na zábavu, na společné hry.

  Velikonoční přípravy

Žáci sedmích ročníků, kteří navštěvují volitelný předmět "Domácnost" se poslední vyučovací hodiny snažili plést pomlázku.
Jak jim to šlo se můžete podívat na fotografiích.

Na zahradě mateřské školy se zase vyřádili chlapci z osmiček během "Praktických činností".
Uklízeli staré listí..a teď už kytičkám nic nebrání v tom vystrčit hlavičky a dělat dětem radost.  Basketbalistky se umístily na druhém místěDne 24.3.2010 se naše žákyně osmých a devátých ročníků zůčastnily okresního kola v basketbalu a umístily se na krásném druhém místě z celkového počtu šesti družstev. Lepší bylo už jen Náchodské gymnázium. Gratulujeme, a doufáme, že nadšení pro tento sport nám vydrží :)

Více fotografií ve Sportu.

Bc. Pavla Halásková

  Jak jsme vítali jaro

V naší školičce jsme vítali jaro opět netradičně. Fotodokumentaci Barevného dne si můžete prohlédnout v naší galerii.

  Terénní berušky trávily noc ve škole

Vystoupení se blíží, písniček na procvičování je mnoho, víkend se sborem je tedy jedinečná příležitost k dohnání všeho, co se při běžných zkouškách nestihne.
V pátek 19. března v 16,00 hod. se sešla většina Berušek ve vestibulu školy. Začal tak další, již tradiční „ víkend se sborem“, na kterém se vždy velmi pilně pracuje. Ani teď tomu nebylo jinak. Jednotlivé hlasy zkouší odděleně a po dobré večeři se všichni sejdou na společné zkoušce, kdy se trénuje do pozdních večerních hodin. Celé naše snažení je zakončeno noční hrou a pak už šup do spacáčků a spát.
Ráno nezbývá než všechno uklidit a rozlétnout se do svých domovů.

Více fotografií ve fotogalerii Terénních berušek

  Okresní kolo Nestle Basket CupuVe středu 10. března 2010 jsme se zúčastnili okresního kola Nestle Basket Cupu v Jaroměři, soutěže určené pro chlapce 6. a 7. ročníku. Kluci podali výborné sportovní výkony a obsadili celkové 4. místo. O medaili nás připravila těsná prohra 2:4 se ZŠ Náchod Plhov. I tak je náš výkon obdivuhodný, neboť se kluci poprvé setkali s regulérním „velkým“ hřištěm, které ve škole bohužel nemáme.

  Před školou ve škole

2. 3. 2010 se budoucí prvňáčci z MŠ Krčín přišli podívat do 1. třídy. Ve čtvrtek 11. 3. si mohli všichni naši předškoláci vyzkoušet školu naostro. Zazpívali si písničky, pracovali s říkadly a věnovali se matematice. Malí školáci byli moc šikovní a už se těšíme na další setkání v dubnu.

  Pan Hrabě a jeho instrumenty

V pátek 12. 3. navštívil naši školu pan Hrabě. Dětem z 1. stupně ukázal některé hudební nástroje, na které si vybraní šťastlivci mohli i zahrát. Malé posluchače naučil staré písničky v novém hudebním stylu. Bylo to příjemné páteční dopoledne.

Paní učitelky z 1. stupně ZŠ a MŠ Krčín

  S radostí pro radostVe dnech 26.- 27.2.2010 jsme uskutečnili se žáky 7.A,B „víkendový pobyt“ zaměřený na umění žít v kolektivu, dorozumět se, vést rozhovor, udělat radost druhému a vážit si jejich práce. Začali jsme sestavením časopisu zaměřeným na lyžařský kurz v Malé Úpě na chatě Hořec. Každá třída zpracovala své speciální číslo. Společnou částí byly básně, vytvořené přímo na lyžáku, ale povídky a vyprávění žáci vytvářeli sami při hodinách slohu a společně vybrali ty, které se jim nejvíce líbily. Další částí naší víkendovky bylo výtvarné a literární zpracování muzikálu Baron Prášil do deseti příběhů, které jsme prožívali společně s ním. I Vy se s díly můžete seznámit, když navštívíte naši školu v den 10. narozenin novější budovy v září tohoto roku. S radostí jsme si na závěr vyrobili dárečky, které způsobily radost někomu druhému, ale nikdo z nás dopředu nevěděl, který si odnese na památku domů. Udělali jsme ale radost dvojnásobnou, protože se nám podařilo tajně přichystat překvapení Báře, která s námi v ten den oslavila své 13. narozeniny. Samozřejmě nemohl chybět ani dort. S pocitem radosti z dobře vykonané práce jsme se v sobotu dopoledne rozešli do svých domovů.

Jana Pajerová a Monika Nováková

  Návštěva světa FantazieVe světě Fantazie se ocitl 7.ročník ZŠ a MŠ Krčín v úterý 23.2.2010. Tento svět jsme našli v pražském divadle Hybernia, kam přiletěl Baron Prášil. Z nebe k nám spadl Baron Prášil, v podání Daniela Hůlky, na dělové kouli, divadlem létaly plameny a ohně, když se Vulkán rozčiloval, dále jsme se podívali do břicha velryby a Sultánova harému. Baronovy neuvěřitelné příběhy nás okouzlily a prožívali jsme je i na procházce historickými místy Prahy. Stala se z nás královská družina, která procházela od Prašné brány přes Staroměstské náměstí ke Karlovu mostu po dlážděné cestě králů. Cestou domů v každém z nás doznívaly tóny písní z muzikálu, ale i dojmy z prohlídky známých pražských míst.

Jana Pajerová a Monika Nováková

  Holokaust a dnešní doba?

Tématikou holokaustu se zabývala přednáška, které se zúčastnily deváté ročníky 25. a 26. února 2010. Kdo neví, o čem jsme si povídali, tak holocaust znamená hromadné pronásledování a vyvražďování Židů, které probíhalo za druhé světové války. Na tom by nebylo nic zvláštního, že se o tom děti učí v dějepise. Naši krčínští žáci měli tu možnost na vlastní oči vidět a slyšet vyprávění dvou žen, které samy prošly koncentračními tábory, zažily řadu bolesti a krutosti Němců a vše nakonec přežily. Autentické vyprávění bylo tak dojemné, že jak praví rčení i ledy musely roztát. Žáci byli seznámeni s počátky nenávisti vůči Židům, ale ani dnešní problematika neonacismu se nemohla s tímto tématem opomenout. Není to pro nás jen minulost, může to být i současnost či budoucnost.

  Lyžářský výcvik 7. třídLyžařský výcvik se odehrával na chatě Hořec v Malé Úpě a zúčastnila se ho 7. A a 7.B ve dnech 31.1.-6.2. 2010.
Hned u autobusu jsme si všichni všimli nové tváře. Co je to za dívku, vrtalo nám hlavou. Vzápětí jsme se dozvěděli, že je to naše nová spolužačka Anetka Šebestová. Byli jsme připraveni k odjezdu, ale autobus nikde. Pan řidič na nás zapomněl. Tak jsme volali o pomoc a nakonec jsme vyrazili od školy jen s malým hodinovým zpožděním. Když jsme dorazili na chatu, rozdělili jsme si pokoje a ubytovali se. Ještě ten den jsme my nedočkavci vyrazili na svah a k večeru jsme lehli vyčerpáním. Každý den po budíčku jsme se oblékli a šli jsme do sousedního hotelu Družba. Tam jsme se mohli vybrat ze 3 skvělých jídel (snídani, oběd, večeři). Většinu času jsme však trávili na sjezdovce ve třech různých skupinách. Sjížděli jsme sjezdovku Černá voda a sjezdovku U Kostela. Naštěstí se nehody nekonaly a nezničili jsme žádnou lyži, běžku či snowboard. Někdo stál poprvé na běžkách, ale padali i ti zkušení. Celodenní výlet na běžkách se nám však vydařil! Trať jsme zvládli bez nehody, jen Péťa přišel o podrážku u běžkařské boty. Večery jsme trávili všelijak. Každý den měl svůj program – zábavný i poučný např. o mazání lyží. Po večerním programu jsme se všichni ustrojili do pyžam a šli za paní učitelkou Novákovou poslouchat hrůzostrašné pohádky. Po nich následoval velký strach a běhání na WC. Když přišel den odjezdu, nikomu se domů nechtělo, ale museli jsme na jarní prázdniny.

Bára Stránská a Káťa Hejčlová

  Další spolupráce se ZŠ ve Strzegomi25. 2. 2010 se žáci 1. stupně ZŠ Krčín zúčastnili ukončení a závěrečného vyhodnocení dlouhodobého projektu s ekologickou tématikou. Na projektu jsme spolupracovali s žáky polské školy ve Strzegomi. Na výstavu do Polska jsme poslali naše výtvarné práce, které jsme vytvořili na našem „Ekologickém dnu.“ Při naší návštěvě jsme se prezentovali kostýmy, které jsme vyrobili z odpadových materiálů, tématickou scénkou a pracovali jsme na různých ekologických aktivitách společně s polskými dětmi a učiteli. Setkání v Polsku se vydařilo, přijeli jsme spokojeni a těšíme se na další spolupráci.

Učitelky 1. stupně ZŠ Krčín

  Výtvarná soutěž v náchodské galerii

Od roku 2006 pořádá Galerie výtvarného umění v Náchodě výtvarnou soutěž pro občany Náchodska s názvem Naše galerie.
Pro 4.ročník soutěže byl vybrán podtitul Odstíny mých krajin. Této soutěže se zúčastnili i žáci naší školy – v knihovně školy si můžete prohlédnout některé v galerii vystavené práce.
Soutěž proběhla ve čtyřech kategoriích – předškolní děti, děti školního věku, mládež do 18 let, dospělí. Vyhodnocení proběhlo ve výtvarných oborech – kresba, malba, grafika, fotografie a objekt.
K vidění byly opravdu nádherné práce. Blahopřejeme Petru Suchánkovi, který zvítězil svou prací Odstíny mé dlaně v oboru grafika ve své kategorii a získal i zvláštní cenu poroty za grafickou práci s názvem Krajina mé dlaně.
Dalšího úspěchu dosáhla Kristýna Vlášková, která ve své kategorii v oboru grafika získala druhé místo prací s názvem Odstíny mé duše.
Konkurence byla velká, soutěže se zúčastnilo celkem 183 soutěžících , prací bylo celkem 281. Úspěch byl už to,že naše práce byly v galerii vystaveny. Na některé se podívejte.  Zápis do 1. třídy

Ve škole v Krčíně proběhl 15. 1. a 16. 1. 2010 zápis do 1. ročníku. Při plnění úkolů provázeli budoucí prvňáčky skřítci Zápisníčci a co děti dokáží, posuzovaly paní učitelky z 1. stupně. Noví školáčci odcházeli s úsměvem a všichni věříme, že se jim bude v krčínské škole líbit.Učitelky 1. stupně

  Scio ocenění pro nejlepší žákyni

Ocenění společnosti Scio

  Mikulášská nadílka v ZŠ Krčín

O dva dny dříve než je běžné, tedy 3.12., k nám přišli Mikuláš, andělé a čerti! Veselé dopoledne, plné her a nadělování, si vzali již tradičně na starost deváté ročníky spolu se svými třídními učiteli. Velký dík patří rodičům, kteří nám pomohli zajistit dárky pro děti.

  Okresní finále ve florbale 4.-5. ročníků

V úterý 8.12. 2009 jsme se zúčastnili okresního finále kategorie II... Více na Sport

  Notičky vystoupily s Dramaťáčkem na náměstí a přivítaly Mikuláše

Druhou adventní neděli vystupovaly Notičky a Dramatický kroužek ze ZŠ a MŠ Krčín u rozzářeného vánočního stromu na novoměstském náměstí. Slavnostně se rozsvítila druhá svíčka na adventním věnci, a hned vzápětí přijel v kočáře Mikuláš se svoji družinou. Děti ho přivítaly čertovskou říkačkou a Mikuláš je vyzval k předvánočnímu vystoupení. Anděl všechny účinkující odměnil zaslouženou sladkostí a posluchači dlouhým potleskem. Mikuláš na závěr druhé adventní neděle vyzval všechny přítomné ke společnému zpěvu koledy.
Zpěv ještě umocnil nádhernou vánoční atmosféru, kterou si všichni odnášeli do svých domovů.

  Víkend s Notičkami a Literárně dramatickým kroužkem - 27. – 28. listopadu 2009

Vánoce se kvapem blíží a Notičky s Dramatickým kroužkem se na víkendovém pobytu ve škole připravovaly na svá předvánoční vystoupení, která je čekají druhou adventní neděli na novoměstském náměstí u vánočního stromu, během výstavy Vánoce s květinou na zámku, v Domě seniorů v Náchodě, kde vystoupí spolu s Terénními beruškami a při besídce pro své spolužáky ve škole.
Kromě práce na přípravě programu čekala děti i zábava. Hravou formou poznávaly hudební nástroje a jejich zvuky, soutěžily se svými plyšáky o titul „Miss plyšák“, zatančily a zasoutěžily si na diskotéce a na závěr nechyběla tradiční noční zkouška odvahy. To vše si pro své spolužáky připravili žáci 5. třídy.
Po pestrém programu se dobře odpočívalo u filmu a následně i ve spacáku. Svoji první noc ve škole zažili i naši prvňáčci. Za pomoci svých spolužáků to zvládli na 1!

  Poděkování  Víkend Terénních berušek

20.-21.11.2009 proběhl na škole již tradiční víkend se sborem Terénní berušky. Děvčata a chlapci ze sboru se pilně připravují na blížící se vystoupení a víkend je jedinečná příležitost k tomu, jak vše ještě více vylepšit. Pracuje se od 16,00 hodin a práce je zakončena těsně před desátou večer. Během zpívání nás chodí podporovat „ vysloužilé Berušky“, které tak vzpomínají na dobu, kdy ještě do sboru samy chodily. Načerpat síly jsme všichni šli do nedaleké restaurace, kde už pro nás měli připravené řízky velké jako talíř.
Do spacáků se zalézalo okolo půlnoci, ale ještě před tím měli deváťáci připravenou strašidelnou noční hru. Po ní na každého čekala malá odměna.
Víkend se sborem je na jedné straně příjemná, ale také nezbytná součást přípravy Berušek před vánoční sezónou.

sbormistr Libor Drašnar

  Ekologický den v ZŠ Krčín

Dne 16. listopadu proběhl v naší škole Ekologický den. Do práce na projektu, jehož náplní byla ochrana přírody, třídění odpadu a recyklace se zapojili žáci 1. stupně.
Při besedě, netradičních hrách a výtvarném tvoření děti získávaly další poznatky z oblasti třídění odpadu, poznávaly důležitost recyklace a ochrany přírody.
Všechny děti pracovaly s velkou chutí a zájmem. Výsledkem celého projektu jsou nejen nové vědomosti žáků, ale i zajímavé výtvarné práce a hlavně příjemné zážitky dětí z průběhu celého dne.

Učitelky 1. stupně ZŠ Krčín

  Pohár starostů 2009

29.9. 2009 se konala v Náchodě na dopravním hřišti soutěž pro základní školy. Vybraní žáci soutěžili v jízdě na kole a ve znalostech dopravních předpisů. Soutěž se zahájila v 8:00 a skončila ve 13:30 hodin. Sice naše škola měla 29. 9. ředitelské volno, ale čtyři žáci z 5. třídy se zúčastnili. Aneta Vávrová, Radek Tuček, Veronika Nováková a Kilián Efenberg se sešli na nádraží a odjeli vlakem s paní učitelkou Novákovou do Náchoda.
První disciplína byla jízda zručnosti, kdy soutěžící jezdili slalom, museli zvládnou jízdu přes prkno, zkoušeli zaparkovat svá kola na vyhrazeném místě a plnili další úkoly. Druhá disciplína bylo projíždění po dopravním hřišti, kdy si museli dodržovat dopravní značky, předpisy a křižovatky. A do třetice přišly na řadu testy, aby se ukázalo, jaké mají soutěžící znalosti o dopravních předpisech a značkách. Našim zástupcům se zdála nejtěžší jízda zručnosti, protože překážky byly dost náročné. Naopak nejlehčí pro ně byly testy, protože byly téměř stejné jako ty , které jsme jako čtvrťáci psali při získávání průkazu cyklisty. Nejzábavnější disciplína byla jízda po hřišti s dopravními předpisy. Soutěže se zúčastnily školy z celého okresu. Naši žáci obsadili krásné čtvrté místo.

Pavlína Hušková a Denisa Kinlová 5.A

  Klání žáků deváťáků

V pondělí 2.listopadu se v ZŠ a MŠ Krčín konalo místní kolo v Soutěži zručnosti a technických dovednostech žáků 9. tříd. Celkem se soutěže zúčastnilo sedm dvojic. Chlapci měli zodpovědět 25 otázek a splnit dvě praktické úlohy. Otázky se týkaly znalostí materiálu , historie staveb, výpočtů plochy i spotřeby materiálu. Nejvíce bodů se rozdělovalo v praktických otázkách , kdy dvojice měly za úkol během deseti minut postavit nejvyšší věž ze špaget a nitě. Rekord vytvořila dvojice Tomáš Dvořák a David Práza. Jejich věž měřila 55 cm. Druhou praktickou úlohou bylo zatlučení 5 hřebíků. Tady byli vítězi Martin Ševčík a Roman Hejnyš , kterým se podařilo zatlouci všechny hřebíky v celkovém čase 19 sekund.
Ve středu 4.11. odjely dvě vítězné dvojice do Náchoda na soutěž „Klání žáků deváťáků“, jejímž pořadatelem byla Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola stavební arch. Jana Letzela. Chlapci soutěžili v následujících disciplínách : ArchiCAD , fyzika a programování s Batlíkem . Nejprve si soutěžící mohli vyzkoušet práci architekta a podle návrhu zkoušeli vytvořit na počítači jednoduchý interiér dvou místností. Ve fyzice ověřovali své nabyté znalosti ze školy i technické nadání při sestavování elektrického obvodu a při práci s interaktivní tabulí. V závěrečné disciplíně bylo nutné naprogramovat kouzelníka Batlíka tak, aby zazvonil, postavil domek a ještě nasázel stromy. Martin Ševčík a Roman Hejnyš se umístili na krásném druhém místě a naše škola celkově obsadila v soutěži „Klání žáků deváťáků“ skvělé druhé místo.

Mgr. Vladimír Vít

  Krčínská škola s Radou rodičů zachránila 246 stromů„To je 72 kilogramů a tohle 15, tak na koho to napíšeme?“ Takové nebo podobné věty jste mohli slyšet, když jste 5. a 6. října procházeli kolem krčínské školy. Možná jste si říkali: „Co tam dělá taková spousta lidí a proč tam nosí ty časopisy a noviny?“ Proč? No protože zrovna v tyto dny naše škola sbírala starý papír. A že ho nebylo málo! Celkem se shromáždilo 12321 kilogramů papíru.
Velké poděkování patří nejen těm, kteří střádali noviny, časopisy, letáky, sešity, kartony a další papír. doma, ale především Radě rodičů krčínské školy v čele s paní Petruželkovou, která celou akci zorganizovala. Paní Marie Petruželková a paní Eva Habrmanová dva dny vážily ,zapisovaly a přebíraly tříděný starý papír. Rada rodičů zajistila odvoz a vše potřebné, aby vše „klaplo“. Díky tomu už dnes mají třídy ve svých „pokladničkách“ své výdělky, které jim pomohou financovat výlety, exkurze a jiné třídní akce. Každá třída dostala tolik, kolik si vydělala. Vše bylo poctivě zaznamenáno, spočítáno a spravedlivě rozděleno.
Na závěr musím jen dodat, že všichni byli nadšeni. Nejen že máme ze sběru finanční prospěch, ale zároveň jsme pomohli naší přírodě a zachránili několik desítek stromů. Mimochodem naše škola jich zachránila 246 (1 strom - cca 50 kilogramů papíru). A to už je opravdu dost a stojí za to pustit se příště do toho znovu!

Jana Kvirencová


  Rodilý mluvčí v ZŠ Krčín

Za účelem zefektivnění výuky cizích jazyků na naší škole jsme požádali rodilého mluvčího z Warringtonu Johna Taylora o spolupráci při výuce volitelných předmětů. Více Anglický jazyk  Školní parlament

Školní parlament byl založen v květnu minulého školního roku.
Je tvořen zástupci tříd z druhého stupně naší školy a ze zástupců 5. a 4.ročníku, kteří se jednotlivých zasedání účastní nepřímo.
Práce parlamentu se může zúčastnit každý žák – stačí, když podá návrh některému ze členů parlamentu. Scházíme se každý druhý týden v knihovně školy. Zde jednotlivé návrhy projednáváme, případně tlumočíme paní ředitelce. Přestože fungujeme necelý půlrok, naši práci můžete vidět už dnes. Zajisté jste si všimli, že ve vestibulu si můžete zakoupit bagety, nebo že k jogurtům při obědě dostanete plastovou lžičku.

Jana Zelenková, 9.B


Ve volbách do Městského dětského parlamentu Nového Města nad Metují byli za naši školu zvoleni tito zástupci:
Oldřich Čech – 9.A - předseda
Jana Zelenková – 9.B
Barbora Doležalová – 7.A

První jednání tohoto parlamentu se uskuteční 22.10. v zasedací místnosti MěÚ.
Bude to slavnostní jednání – členové budou skládat slib, obdrží jmenovací dekrety, jednání se zúčastní starostka města.

Výzva Školního parlamentu pro třídy!

Na schůzce školního parlamentu jsme mluvili o tom, že bychom se třídou chtěli být víc i mimo školu. Z diskuse s paní ředitelkou vyplynulo, že by nebyla proti. Tyto „ pobyty pro třídu“ by mohly mít podobu exkurze s přespáním ( třeba), nebo by to mohl být pobyt v rekreačním zařízení atd. Zkuste o tom ve třídách podiskutovat, přizvěte k tomu třídního učitele a co vymyslíte, sdělte zástupci školního parlamentu. Příště se na schůzce parlamentu o tom pobavíme.

  Víkendovka krčínských sedmáků s nerozlučnými kamarády

Žijeme v rychlé a uspěchané době, v níž zastavit se a prožít trochu štěstí a radosti ve společnosti nejen svých spolužáků, ale opravdových kamarádů, prostě stojí za to. Žáci sedmých ročníků se svými třídními učitelkami se dohodli prožít setkání s kamarády z pohádek a večerníčků od pátku 9.října do soboty 10.října 2009. Inspirovali nás nerozlučné dvojice nádherných bytostí, které při sobě drží za každých okolností. Jejich vlastnosti a charakter by jim mohl kdokoli závidět.Projekty vznikaly za usilovné a promyšlené práce všech členů skupiny, neboť to byla práce náročná nejen na přípravu ale hlavně na vlastní realizaci. Výsledkem byly nádherné plakáty s pohádkovými a večerníkovými bytostmi, prezentace těchto postav a na závěr scénka, ve které se projevily ty krásné a typické vlastnosti těchto postav. Po náročné práci přišly vhod napečené dobroty od maminek (i když není tajností, že někteří žáci pekli sami). O večeři se ale postarala děvčata obou tříd, neboť v tomto školním roce mají předmět pracovní činnosti a domácnost, kde se učí připravovat zatím jednoduché pokrmy. Po polévce a houskách s pomazánkou se jen zaprášilo.V nočních hodinách jsme měli nevítanou návštěvu, ale díky pozitivnímu myšlení a hodným dětem jsme příšery zla donutili k ústupu. Nejkrásnější byl závěr naší společné akce. Každý účastník (nevyjímaje ani paní učitelky) si podepsal papír se svým znakem, do kterého mu ostatní vepsali něco krásného a milého na památku.Unaveni, ale s krásnými zážitky jsme se v sobotu ráno rozcházeli do svých domovů. Doufejme, že v nás ty hezké vlastnosti našich vzorů z večerníčků a pohádek zůstanou, aby bylo na tom světě trošku lépe.

Třídní učitelky: Mgr. Monika Nováková, Mgr. Jana Pajerová

  Den bez aut

22.září jsme si připomněli Evropský den bez aut a 5. třída s paní učitelkou si přichystali pro 1.třídu a školku hry a soutěže.Protože nám počasí přálo, uskutečnili se hry na školní zahradě. Děti si probíhaly opičí dráhu, poznávaly podle hmatu různé plody, vytvořily koláž z obrázků lesních zvířátek, jezdily na koloběžce slalom, poznávaly dopravní značky a chodily po přechodu.

Zeptaly jsme se několika dětí, co se jim nejvíce líbilo. A tady je pořadí oblíbenosti jednotlivých disciplín.
1. místo - jízda na koloběžce
2. místo - opičí dráha, přechody a značky
3. místo - poznávání různých plodů
4. místo - lepení lesních zvířat
Dopoledne se vydařilo a díky tomuto průzkumu budou budoucí pátá třída vědět, co se dětem nejvíce líbilo!

Denča a Pája 5.A  Adaptační kurz šestých ročníků 2009/2010

Každým rokem organizujeme pro nově vznikající kolektivy dětí kurz, jehož náplní je: navázání kontaktu se spolužáky, sebeprezentace, komunikace, spolupráce ve skupině, tvorba základních pravidel pro dobrou třídu, řešení možných konfliktů, atd.
Za základ zdravého životního stylu považujeme nejen zdravé vztahy mezi dětmi, ale i mezi dětmi a učiteli. V letošním roce se zúčastnilo celkem 43 dětí a 4 učitelé. Kurz probíhal v areálu rekreačního zařízení Astra, daleko od signálu mobilních telefonů. Tady se po dvou dnech prostřídaly obě třídy. Doufejme, že tento kurz přispěje k dobré atmosféře ve třídě a tím také i ve škole.

6.A

6.A

6.A

6.A

6.A

6.B

6.B

6.B

6.B

6.B

  Spolupráce se školou z polské Strzegomi pokračuje

V neděli 31.5.2009 brzo ráno vyjel od krčínské školy autobus s 36 dětmi, 5 pracovníky školy a 3 maminkami do Strzegomi, kde se konal v prostředí naší polské partnerské školy "Festyn", neboli přehlídka písní, tanců a dalších kulturních vystoupení. "Festynu" jsme se zúčastnili již po osmé, a tak jsme si znovu uvědomili, jak pevná a trvalá naše partnerská spolupráce je.
Za ta léta naši žáci pod vedením učitelů obohatili program Festynu různými vystoupeními, od sborového zpěvu přes společenský tanec. Tentokrát žáci naší školy, ale i ti bývalí, vystoupili s devíti tanečními vystoupeními a odměnou jim byl ohromný potlesk. Ovšem během našeho jednodenního setkání se toho událo ještě více.Ve sportovní hale proběhl sportovně-poznávací závod česko-polských družstev, následovalo volné sportování v tělocvičně dle vlastního výběru a účast dětí v různých doprovodných soutěžích. Před odjezdem domů jsme si pochutnali na klobáskách grilovaných na místním koupališti. Bohatý program pro naše žáky připravili nesmírně pracovití, vstřícní a milí učitelé partnerské školy ze Strzegomi. I přes ohromné vytížení v rámci zabezpečení Festynu si ředitelka polské školy paní Elizabet Smyk našla čas na přátelské posezení s novou ředitelkou krčínské školy Janou Vitverovou a na nastínění dalších možností pokračující spolupráce obou škol. Byla zmíněna témata jako ekologie, sport, zdravá škola. Obě paní ředitelky také budou přemýšlet nad tím, jak právně zabezpečit výměnné pobyty žáků obohacené pobytem v rodinách. Zamávali jsme si s vědomím toho, že se můžeme těšit na další vzájemné setkání žáků a pracovníků obou spolupracujících škol, které se uskuteční v září v Novém Městě nad Metují u příležitosti Dnů evropského dědictví.

  Ocenění v soutěži

Jmenuji se Adam Rousek a chodím do 5.A ZŠ v Krčíně. Od druhého pololetí mám novou paní učitelku Ivanu Hanušovou. Pod jejím vedením jsem v hodinách výtvarné výchovy namaloval několik obrázků. Protože byla vyhlášena Mezinárodní výtvarná soutěž zrakově postižených dětí a mládeže „Radost tvořit“, dohodl jsem se s paní asistentkou, že mi tam obrázky pošle.
Soutěž probíhala při 49. MFF ve Zlíně. Přihlášeno bylo kolem 300 výtvarných prací, 30 jich bylo odbornou porotou vyhodnoceno k ocenění. Já jsem měl velkou radost, že jsem byl mezi nimi. Obdržel jsem Cenu pro jednotlivce za práce Let čarodějnice a Králík v klobouku.
Dne 1.6.2009 jsem se vypravil do Zlína k převzetí ceny na Univerzitě Tomáše Bati. Od 13 hodin zde probíhala vernisáž, kde jsem potkal také známé herce a požádal je o podpis. Následoval raut pro děti a slavnostní předání proběhlo od 14 hodin v sále Univerzity. Program uváděl Jan Čenský a Dana Morávková. Při vyhlášení promítali obrázky oceněných prací na plátno, aby si je každý mohl prohlédnout. Program byl doplněný písničkami Petra Skoumala. V sále byli děti slepé nebo slabozraké, jejich rodiče, učitelé, vychovatelé a další. Jsem moc rád, že jsem se soutěže zúčastnil.Adam Rousek a rodiče

  Zahradní radovánky v krčínské školeV krčínské základní škole bylo velice veselo. Ptáte se, co se tam odehrávalo? Slavili jsme Den dětí, a tak se zde konaly tradiční Zahradní radovánky pro děti a jejich rodiče. Tato akce měla název Naše závislost má jméno zvíře. K vidění byla výstava živých zvířat ve škole, ale i na školním dvoře. Děti přinesly své mazlíčky – králíky, morčata, křečky, kočky, papoušky, ale byla tu i malá černá ovečka. Návštěvníci si mohli koupit na trhu různé výrobky dětí, které vytvářely ve školní družině, při pracovních činnostech nebo v kroužcích.
Žáci předvedli krásná vystoupení v podobě pohádek, nacvičili taneční sestavy, recitovali. Zazpívaly nám pěvecké sbory Notičky a Terenní berušky. Všichni chtěli ukázat svým rodičům, co se ve škole naučili. Ve volném programu si děti zasoutěžily a dostaly za splnění úkolů krásné odměny. V krčínské škole proběhla i soutěž v malování zvířat - výsledky tvorby budou vyhodnoceny na konci školního roku.
I přes deštivé počasí dospělí s dětmi opékali buřty na školní zahradě. Po celou dobu této akce mohli všichni využít občerstvení v podobě napečených dobrot od maminek. Zahradní radovánky skončily, děti odcházely s úsměvem, s novými zážitky. Dík za to patří i všem sponzorům, bez kterých by tato akce nemohla proběhnout.

učitelé ZŠ a MŠ Krčín

  Návštěva JosefovaTakto nás pozvalo Městské muzeum v Jaroměři a my jsme tedy šli. Nebo spíše jeli. Čekal nás nabytý program v prostorách pevnosti v Josefově. Výstřelem děla nás v pevnosti přivítali uniformovaní vojáci. Následovala cesta podzemními chodbami.- Baterky byly namístě a denní světlo mnozí s nás s úlevou přivítali. Následoval volný program v tzv. ravelinu, dalším prostoru pevnosti.
Zde jsme si každý dle libosti užili trochu rozptýlení při sportovních zápoleních , nebo trochu strachu v dalších chodbách, tentokrát pouze se svíčkou i v úplné tmě, nebo jenom odpočinku s ledovým nanukovým osvěžením. S historií Josefova nás v místním muzeu seznámily hraběnky a přivítala nás zde sama Marie Terezie. Následovalo malé občerstvení, prohlídka lapidária se sochami Matyáše Brauna, kováři ze SOU Jaroměř nám předvedli své dovednosti a někteří z nás si odnášeli domů vlastní kovářský výrobek. V rozsáhlých sbírkách vojenského muzea jsme našli exponáty především z 1. a 2. světové války. Historické lokomotivy v železničním muzeu v Jaroměři nás sice domů neodvezli, ale staly se poslední tečkou našeho putování po Jaroměři.
8.A a B ZŠ Krčín

     
Základní škola a Mateřská škola Krčín, Žižkovo nám. 1, 549 01 Nové Město nad Metují ~ zskrcin@zskrcin.cz